Yozgat’ta hastaneler; "Bebek Dostu Hastane" çalışmalarından sonra "Anne Dostu Hastane" çalışmaları için kolları sıvadılar. 

Türkiye’de 15 hastanenin sahip olduğu "Anne Dostu Hastane" unvanı için, Yozgat’ta; Yozgat Şehir Hastanesi, Akdağmadeni ve Boğazlıyan Devlet Hastanesinde de çalışmalar başladı. 

Sağlık Bakanlığı tarafından kurulan "Anne Dostu Hastane Eğitim Ekibi" Yozgat Şehir Hastanesi Konferans Salonunda sağlık personeline iki gün süren eğitim verdikten sonra, katılımcılara sertifikalarını verdiler. 

Anne Dostu Hastane uygulamasıyla kaliteli doğum hizmetleri sunumunun niteliğini ve niceliğini artırarak anne adaylarının güvenli, kaliteli doğum hizmetine ulaşmalarını sağlanması amaçlandığını, anne, bebek ve aile dostu modelde, mahremiyete dayalı tek kişilik “Doğum Üniteleri”nin oluşturulmasını esas alındığını belirten, Yozgat Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. İsmail Kurca şunları söyledi; “Normal doğumu özendirmek, müdahale oranlarını azaltmak hedeflerimiz arasındadır. Yanında uygun bir refakatçi ile gebeler kendilerini rahat, ev ortamında hissedebilmeli, hareket özgürlüğü sağlanabilmelidir. Bebek Dostu Hastane çalışmalarımızın yanı sıra Anne Dostu Hastane çalışmalarımıza da başlamış bulunmaktayız. Türkiye’de sadece 15 hastanenin sahip olduğu 'Anne Dostu Hastane' unvanına Yozgat’ta bizim de alıyor olmamız gurur verici” dedi. 

Eğitim sonrasında Eğitim Ekibine Kurca, yaptıkları çalışmalarından dolayı Teşekkür Belgesi takdim etti.