Yozgatspor tarih oldu

Türkiye Lig'lerinde Yozgat'ı başarıyla temsil eden, ancak son yıllarda maddi sıkıntılar yaşayan Yozgatspor, 55 yıllık tarihinde elde ettiği başarılarını tarihin tozlu sayfalarına havale edip, mahalli kümeye düştü.
Yayınlanma tarihi: 25 Nisan 2015, Cumartesi günü, saat: 17:27

Türkiye Lig'lerinde Yozgat'ı başarıyla temsil eden, ancak son yıllarda maddi sıkıntılar yaşayan Yozgatspor, 55 yıllık tarihinde elde ettiği başarılarını tarihin tozlu sayfalarına havale edip, mahalli kümeye düştü.

Kırmızı siyahlı ekip, başarılı geçen tarihinde son yıllarda, özellikle Yimpaş'ın 2002 yılındaki genel krizden etkilenmesiyle birlikte zor günler yaşadı. Güçlükle ayakta durmaya çalışan ve mali sıkıntılarını aşmakta zorlanan kırmızı siyahlı ekip, 2013/2014 sezonunda 3'üncü lige veda etti. 2014/2015 sezonunda ise şampiyonluk parolasıyla başladığı lig mücadelesini 3'üncü sırada tamamladı. Yozgatspor, mahalli küme şampiyonu Şefaatli Belediyespor ile oynaması gereken baraj maçına, futbolcularının alacaklarını almadıkları gerekçesiyle sahaya çıkmaması üzerine hükmen yenik sayılıp, mahalli kümeye düştü.

1959 yılında Karagümrük ismiyle kurulan kulübün ismi 1961 yılında Bozokspor olarak değiştirildi. 1985/1986 sezonunda adını Yeni Yozgatspor olarak değiştirip, 3'üncü ligde mücadeleye başladı. Kırmızı siyahlı ekip, 1991/92 sezonunda ilk şampiyonluğunu yaşadı ve 2'inci lige terfi etti. Bir sezon sonra küme düşen Yozgatspor, 1994/95 sezonunda tekrar 2'inci çıktı. 1988 yılında Yimpaş'ın bünyesine dahil olan kırmızı siyahlı ekibin ismi 'Yimpaş Yozgatspor' oldu ve 1999-2000 sezonunda şampiyon olup, birinci lige çıktı. Bir sezon birinci ligde bir sezonda Süper Lig'de mücarele veren Yimpaş Yozgatspor, 1995 yılında küme düştü. 2006 yılına kadar bu ligde mücadele etti, küme düştü ve 2014 yılına kadar 3'üncü ligde mücadele verdi. Önceki sezon sonunda düşen Yimpaş Yozgatspor, 2014-2016 sezonunda Bölgesel Amatör Lig'de yer aldı. Lige şampiyonluk parolası ile başlayan kırmızı siyahlı ekip, isim değişikliğine giderek 'Yozgatspor A.Ş.' adını aldı. Sezonu 3'üncü sırada tamamlayan Yozgatspor, mahalli küme şampiyonu Şefaatli Belediyespor ile oynaması gereken baraj maçına, futbolcuların alacaklarını alamadıkları gerekçesiyle sahaya çıkmamaları üzerine hükmen yenik sayıldı. İki kez 3'üncü Lig'de bir kez de 2'inci ligde şampiyonluk yaşayan, bugün Süper Lig'de mücadele veren takımları dize getiren Yozgatspor, 55 yıl sonra tekrar mahalli lige düştü. 
Haber/Foto: Seyfi Çelikkaya

Etiketler: yozgatspor   şefaatlispor   bal   amatör küme  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

8 + 2 = ?

 
haber yazılımı: buki