Yozgat’ın yatırım potansiyelini ortaya çıkarmak, iş adamlarının Yozgat’a yatırım yapmalarını sağlamak, istihdamı artırmak, büyük şehirlere göçü önlemek ve ilimizi yaşanabilir bir şehir yapmak için düzenlenen toplantıya 130 işadamı katıldı.
 
Toplantıda konuşan Vali Kemal Yurtnaç, her yapılan işte planlamanın önemli olduğunu belirterek, "Eğer geleceğinizi planlamazsanız, varacağınız bir noktaya da gelemezsiniz, rüzgarın önündeki yaprak gibi bir sağa bir sola savrulursunuz" dedi.

Yozgat'ın gelişmesi için hedef koyduklarını dile getiren Vali Yurtnaç, "İlimizde tarım ve hayvancılık ilerde olmakla beraber, boşta kalan termal var, bu termali tanıtalım istiyoruz. Yozgat'ı Termal, kongre ve turizminin yeni adresi yapacağız. Yozgat'ı Türkiye'nin Davos'u yapacağız" diye konuştu.

Vali Yurtnaç, bu tür toplantıların genelde şehirlerde yapılacak bir iş için yardım toplamak için yapıldığına değinerek sözlerini şöyle sürdürdü: 

"Bu toplantı yardım isteme toplantısı değil. Kimse sizden, spor kulübüne, ne yapılacak okula, ne bir hayır kurumuna, ne bir camiye yardım istemiyoruz. Sizlere sadece memlekete vefa projesi çerçevesinde buradaki yatırım fırsatlarını sizlere anlatmak istiyoruz. Yatırımlarınızı daha nasıl ileri götürürsünüz ve sizin memleketinize istihdam konusunda nasıl desteğiniz olabilir diye size fırsatları anlatmak istedik."

Yozgat'ın 5. Yatırım Teşvik Bölgesi'nde yer aldığını aktaran Vali Yurtnaç, "Buraya yatırımı yaptığınızda size getirileri nelerden. Burada herkes, hem cebini hem memleketini düşünecek. Bizler sizlere tüm altyapı bilgilerini vermeye, işlerinizde destek olamaya, problemleri çözmeye hazırız. Ben sizlere burada yapacağınız yatırımlarda sıfır bürokrasi vadediyorum" ifadelerini kullandı.

Yozgatlı İş Adamları Zirvesi'ne katılan Adalet Bakanımız Bekir Bozdağ ise, Türkiye'nin her alanda gelişimine önem verdiklerini söyleyerek, "Türkiye son 15 yıl içerisinde her alanda ciddi sıçramalar yaptı. Ekonomisi yaklaşık 3.5 kat büyüdüğü gibi her alanda da benzer büyümeleri, benzer gelişmeleri, benzer değişmeleri yaşadı. Bugün Türkiye bu büyük sermayesiyle 15 yılda büyük değişimler yaşadı. Büyük gelişimler ortaya koydu ve ülkemiz her alanda değişti, gelişti. Ama Türkiye'nin gelişmesini istemeyen çevrelerde Türkiye'nin attığı her adımın karşısına dikildikleriyle beraber görüyoruz. İçeride buna destek bulduklarını da hep beraber görüyoruz. O nedenle biz attığımız adımların sadece bizi ilgilendiren adımlar olduğunu düşünmemeliyiz. Küresel rekabet çerçevesinde bu rekabette Türkiye'nin büyümesinden rahatsız olan çevrelerin olduğunu da bilerek adım atmamız lazım. Yaşadığımız hadiselere baktığımızda ekonomimizi sıkıntıya sokmak isteyen pek çok olay oldu. Bütün bu yaşanmışlıklara rağmen bugün Türkiye'nin hamdolsun güçlü bir ekonomisi var" dedi.

Bakan Bozdağ konuşmasını şu şekilde sürdürdü; "Bazı kredi kuruluşları talimatla Türkiye'nin notunu düşürürken Türkiye krize girsin diye kendi güvenliklerini dahi riske atacak kararlar aldı. O kararların altına imza atmalarına rağmen bugün Türkiye'nin ekonomisi her türlü iç ve dış şoka karşı dirençli bir ekonomidir. Eğer bizim ekonomimiz daha doğrusu Ankara'mız milletimizin yönetim merkezi sıhhatli olursa her şeyimiz sıhhatli olur. Ankara'da kriz olduğunda, kaos olduğunda Yozgat bundan kendini kurtaramadığı gibi İstanbul'da Edirne'de kendisini kurtaramaz. Onun için Ankara'nın sıhhati selameti her şeyin üzerinde. O nedenle hükümet olarak 15 Temmuz 2016'da yaşanan darbe teşebbüsünden sonra çok ciddi tedbirler aldık, uyguladık ve uygulamaya da devam ediyoruz."

Bakan Bozdağ daha sonra işadamlarına Yozgat’ın yatırım fırsatlarından bahsederek, “Gerek Yozgat’ta gerekse başka yerlerde yapacağınız yatırımlarda biz sizlerin hem yanında hem de emrindeyiz. Yozgat gerek hızlı treni ile gerek havaalanı ile gerek 3. OSB ile gelişimini hızlandıran bir il. Sizlerin de vereceği destek ve yapacağı yatırımlarla ilimiz daha ileri seviyelere gelecektir” ifadelerini kullandı.
 
Konuşmaların ardından iş adamlarına, yatırımcı kuruluş temsilcileri tarafından Yozgat'ın sosyal ve ekonomik durumu, hangi alanlarda yatırım yapılabilir, hangi yatırımlara ne kadar teşvik veriliyor konularında bilgi verildi.
 
Sorgun’da ki toplantının ardından Vali Kemal Yurtnaç ve işadamları Çamlık Milli Parkı’na geçerek doğa yürüyüşü yaptı.
 
Çamlık gezisi sonrası tekrar Sorgun Büyük Termal Otele geçen iş adamlarına tanışma ve kaynaşma yemeği verildi. Yemek sonrası Vali Kemal Yutnaç, toplantıya katılan Yozgatlı dernek ve federasyon başkanlarına ve iş adamlarına günün anısına hediye verdi.