Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu'nun Yozgat'a ilişkin açıklamaları üzerine bir araya gelen Sivil İnisiyatif Platformu üyeleri, konuşmada yer alan “Klavye kahramanlığı yapıp Ankara'da, İstanbul'da, Yozgat'ta sıcak bilgisayarlarının başında oturup, atıp tutanlara sözüm şu; Gidin hendeğin önünde, keleşin namlusunun ucunda ‘Burada silah istemiyoruz' deyin” söylemlerinin ağır ithamlar içerdiğini belirttiler. 

Sivil İnisiyatif Platformu adına açıklama yapan Memur Sen Yozgat İl Temsilcisi Kenan Şerefli, Sultanahmet Meydanı'nda yaşanan terör saldırısını kınayarak başladığı konuşmasında, Feyzioğlu'nun Eskişehir'de yaptığı bir basın toplantısında Yozgat'ı hedef alan akıl ve izan dışı açıklamalarını ulusal ve yerel basından üzüntü ve hayretle takip ettiklerini söyledi. 

Şerefli, son günlerde devletin bütünlüğünden bahsedip, devlet yıkılırsa herkes altında kalır söylemlerinde bulunan ve birlik beraberlikten bahseden Metin Feyzioğlu'nun konuşmasının sonunda Yozgat'ı ve Yozgatlıyı hedef alarak sözlerindeki samimiyetsizliği ve kişisel tutarsızlığını ortaya koyduğunu dile getirerek, “Yozgat'ın vatan sevgisini Feyzioğlu ölçemez. Yozgat'ın Vatan ve Milleti ile ilgili samimiyetini test etmek Metin Feyzioğlunun haddi değildir. Bu şehir Milli Mücadele döneminden bu yana vatan savunması için daima en ön safta yer almış, her türlü diyeti ödemiştir. Bugünde silahlı Kuvvetlerimizin bünyesinde tüm illerimizden olduğu gibi Yozgat'ın evlatları da, o bahsettiği keleşlerin karşısında PKK ile mücadele ederek vatanımızın bütünlüğü için bedel ödemeye devam etmektedirler” dedi. 

Devletin, barışın hakim olması ve sorunların diyalog kanalıyla çözülmesi için yıllardır üzerine düşen görevi yaptığını ancak kimi çevreler tarafından bu duruma acziyet gözüyle bakıldığını anımsatan Şerefli, “Bizler devletin uzattığı eli geri çeviren, ülkemizin bütünlüğüne göz diken, Camileri, okulları yakan, ambulansları ve hastaneleri tarayan, ana caddelere hendekler kazıp yollara patlayıcılar döşeyen, masum ve Müslüman Kürt Halkına zulmü reva gören PKK'lı teröristlere seslenmek yerine devletimize sesleniyor ve kamu düzenini sağlayana kadar o keleşleri askere ve sivil halka doğrultan hainlerin layık oldukları yere gönderilmesini, bölgeden temizlenmesini, kararlı operasyonlarına devam etmesini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Şerefli, vatan sevdasını imandan sayan, tarih boyunca devletinin ve milletinin bütünlüğünü her şeyin önünde tutan Yozgat halkı için Metin Feyzioğlu'nun söylemlerinin ve beyanlarının hiçbir kıymetinin bulunmadığını da belirterek, Feyzioğlu'nu Yozgatlılardan özür dilemeye davet etti.