Yozgat'ta göçün nedenlerinin araştırılması ve ortaya çıkacak sonuçlar çerçevesinde alınması gereken önlemler için HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, Mecliste komisyon kurulması talebinde bulunarak TBMM’ye dilekçe verdi. HDP’li vekilin Yozgat’ın sorunlarını meclise taşıma cesaretini kendisinde bulması Yozgat halkı tarafından şaşkınlıkla karşılandı. 

Yozgat’ın yıllardır kanayan yarası haline gelen ve yıldan yıla artan göç sorununun araştırılması için HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, TBMM’ye sunduğu dilekçe ile komisyon kurulmasını istedi. Komisyon kurulmasındaki gerekçelerini yazılı olarak ifaden eden Aydoğan, Yozgat’ın son 10 yıllık göç haritasını çıkararak ilimizi analiz ederek vatandaşların hızlı bir şekilde büyük şehirlere göç ettiğini dile getirdi. Bozok Üniversitesi bünyesinde kurulacak olan Göç Araştırmaları Merkezi’nin çözüm üretmek için büyük bir atılım olacağına da değinen Aydoğan, Yozgat’ta ekonomik sorunların var olduğunu da dile getirdi. 

Yozgat’ta göç sorununun araştırılması için HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan’ın TBMM’ye sunduğu dilekçede şu ifadeler yer aldı: “Yozgat ilinde yaşanan göçün nedenlerinin araştırılması ve hangi tedbirlerin alınacağına dair çerçevesinin belirlenmesi amacıyla Anayasanın 98 ve Türkiye Büyük Millet Meclisi İçtüzüğünün 104 ve 105’inci maddeleri uyarınca Meclis araştırması açılmasını saygılarımızla arz ederiz.”

HDP’li vekil Aydoğan, Yozgat’ta göç sorunlarının araştırılması için sunduğu dilekçenin gerekçelerine de değindi. Yozgat’ın Türkiye’de yoğun biçimde göç veren illerin başında geldiğini söyleyen Aydoğan: “Adrese dayalı nüfus sayım sistemine göre Yozgat nüfusu 2014 yılında 432 bin 560 iken bu durum 2015 yılı sonu itibariyle 13 bin 120 eksilerek 419 bin 440’a düşmüştür. Yani 2015 yılında en çok göç veren il olan Yozgat’ta nüfus artış oranı binde eksi 30 olarak gerçekleşmiştir. Bu anlamda Yozgat nüfusu her yıl ortalama olarak 10 bin eksilmektedir. Yozgat’ta, son on yıl içerisinde en çok göçü 13 bin 120 kişi ile 2015 yılında verirken, 2007 yılından 2015 yılının sonuna kadar Yozgat Merkez ilçenin nüfusuna yakın oranda yani 72 bin 687 kişi göç etmiştir.” ifadelerine yer verdi.

Yozgat’ta işsizliğin nedenlerini de sıralayan Aydoğan: “Gerek istihdama dönük bir yatırımın olmayışı ve gerekse de Yozgat’ın çeşitli sektörler tarafından teşvik yasasının etkisi ile de cazip bulunmaması işsizliğin hızla artmasına neden olmuş ve bu durum da doğal olarak beraberinde büyük kentlere ciddi oranda bir göçü getirmiştir. Bu bağlamda Yozgat ilimizden özellikle büyük kentlere doğru yaşanan göçün nedenlerinin etkin biçimde araştırılması ve bu kapsamda akademik bir alt yapı oluşturulup kentte bulunan Sivil Toplum Kuruluşlarının da desteği alınarak farklı bileşenlerce kentin sosyal dokusuna uygun çözümler yaratılmalı ve bu ortaya çıkacak çözüm modeli desteklenmelidir. Özellikle Yozgat halkının da Bozok Üniversitesi çatısı altında oluşturulması yönünde bir beklentisi olan Göç Araştırmaları Merkezi bu alanda çözüm üretmek için büyük bir atılım olacaktır.” dedi.