Yozgat Belediyesi ayda 300 ton atığın ekonomiye kazandırılacağı atık dönüştürme projesi uygulamaya başladı.
   
Yozgat Belediye Başkan Yardımcısı Şahin Kılınçarslan, geri dönüşüm projesinin iki ay önce başlattıklarını, kağıt, karton, plastik ve pet şişe gibi geri dönüştürülebilecek atıkları çöp olmaktan kurtararak ülke ekonomisine kazandırıacaklarını belirterek, toplanan atıklar, şimdilik 2 toplama aracıyla, atığı toplama ve ayırma tesisi’ne getirdiğini ve geri kazanım sağlanacak atıkların 8 personel tarafından özelliklerine göre tek tek ayrıştırıldığını, ayrıştırılan atıkların ise balya haline getirilerek dönüşüm fabrikalarına gönderildiğini söyledi.
   
Şehre, atıklar için 70 adet metal kafes dağıtıldığını ifade eden Kılınçarslan, "Büyük marketlerin tamamında var, küçük marketlerede dağıtmaya başladık. Piyasada  Tüm okullara basketbol potalı geri dönüşüm kutuları dağıttık. İlk okulların tamamında mevcut. Onlardan baya sonuç aldık. Öğrenciler bu konuya baya duyarlı. Hem de eğlenceli oluyor onlar için. Eskisi gibi değil, düzenli olarak toplanıyor. Her geçen gün daha iyi olacak inşallah. Deneme amaçlı bir araç getirdiler" şeklinde konuştu.
   
Kılıçarslan, 1 ton kağıdın 17 adet çam ağacına tekamül ettiğini ve aylık ortalama 250 ton kağıt atığı toplanan Yozgat'ta yaklaşık 4250 adet çam ağacı doğaya ve ekonomiye kazandırıldığınıda vurgulayarak, "Geri dönüşüm ve ayrıştırma projesi gelecekte daha da geliştirilerek Yozgat ve ülke ekonomisine katkı sunmaya devam edecek" dedi.