Yozgat Belediyesi Katı Atık Bertaraf Tesislerindeki çöpleri ön ayrıştırma ünitesinden geçirmek suretiyle elde edilecek organik atıklardan elde edilecek biyogaz ve çöplükte oluşan metan gazından enerji üretimine yönelik protokol imzalandı. 

Tesislerin bulunduğu bölgede yaklaşık 21 milyon liralık yatırım yapacak olan şirket yöneticisi bir araya gelen Yozgat Belediye Başkanı Kazım Arslan, hazırlanan protokolü bir kez daha gözden geçirdikten sonra karşılıklı olarak imzaladılar. 

Yozgat Katı Atık Bertaraf Tesisleri Birliği Başkanlığı görevini de yürüten Belediye Başkanı Kazım Arslan, mevcut durumda Yozgat merkez ve ilçe belediyeleri ile diğer kuruluşlar tarafından günlük 150 ton civarında çöpün toplandığını hatırlattı. Arslan, toplanan bu çöplerin tesise kamyonlarla taşındığını, kantarda tartıldıktan sonra Katı Atık Düzeni Depolama Alanına boşaltılarak, bertaraf edildiğini kaydetti, Arslan, imzalanan sözleşme ile bütün kentin çöpünün topladığı alanın 'Geri dönüşüm sahasına’' dönüştürülerek, mevcut atık sahasının ıslah edileceğini kaydetti. Arslan, gazdan en geç bir yıllık süre sonunda elektrik enerjisi elde edilmeye başlanacağının altını çizdi, çöpten enerji üretmenin titiz bir çalışma olduğunu, Yozgat Entegre Katı Atık Yönetimi Projesinin hayata geçirilmesi ile Yozgat’ın, Türkiye’de az sayıda bulunan modern bir tesise kavuşacağına vurgu yaptı. Başkan Arslan, ‘’Çöpler Tesise boşaltıldıktan sonra ilk olarak Atık Ayrıştırma Ünitesinden geçirilecek, bu ünitede ilk olarak organik olan ve olmayan çöplerin ayrıştırılacaktır. Organik olmayan ambalaj atıkları lisanslı geri dönüşüm merkezlerine teslim edilecek, yemek atıkları gibi organik atıklar da Fermantasyon Ünitesinde çürütülerek elde edilecek olan biyogaz, gaz balonuna, ardından da gazla çalıştırılan elektrik motorlarına gönderilerek elektrik üretimi gerçekleştirilecektir. Bunun yanı sıra elektrik motorlarının çalışma sonrası açığa çıkan ısısıyla da sera kurularak organik sebze ve çiçek üretimi yapılacaktır” dedi.    
 
Arslan, birçok yerde boş alanlara dökülerek kötü bir görünüme ve biriken metan gazının patlama riskine sebep olan çöpleri geri dönüştürerek ekonomiye, sera gazı etkisi yaratan metan gazını değerlendirerek de çevreye büyük katkı sağlayacaklarını vurguladı. Başkan Kazım Arslan, ‘’Tesisimizdeki metan gazından yaklaşık saatte bin kilowat civarında elektrik üreteceğiz. Bu da takriben 3 bin 500 konutun elektrik tüketimi demektir. Ayrıca katı atıkların bertarafı için harcadığımız yıllık yaklaşık bir milyon lira belediyemizin kasasında kalacaktır" diye konuştu.