Geçtiğimiz ay Rio’da yapılan olimpiyat oyunlarında ikinci olan milli güreşçi Rıza Kayaalp, tatilini geçirmek için geldiği memleketi Yozgat’ta Vali Kemal Yurtnaç’ı ziyaret etti.
 
Vali Yurtnaç, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, bu güne kadar katıldığı birçok Avrupa ve dünya şampiyonalarında, olimpiyat oyunlarında elde ettiği başarılardan dolayı Rıza Kayaalp’i tebrik etti.
 
Kayaalp’in, Türkiye’nin yetiştirdiği nadir sporculardan biri olduğunu belirten Vali Yurtnaç, “Rıza Kayaalp ismini sıklıkla duyuyordum. Katıldığı her turnuvada ülkemizi hakkıyla temsil etmiş, birçok kez ay yıldızlı bayrağımızı göndere çektirerek, İstiklal Marşımızı tüm dünyaya dinletmiştir. Kendisi ülkemizin ve Yozgat’ın yetiştirdiği nadir sporculardan bir tanesi. Daha önce Yozgat, Nasuh Akar, Celal Atik, Hasbekli Mahmut, Necmi Gençalp gibi güreşçileri Türkiye’ye kazandırmış bir il. Şimdi de Rıza Kayaalp’i yetiştirmiş ve Rıza’da onlardan aldığı bayrağı daha yukarılara taşımak için mücadele ediyor. Ben böyle bir yiğidin ilimizden çıkmış olmasından dolayı gurur duyuyorum.” dedi.

Vali Yurtnaç, Rıza Kayaalp’in olimpiyat oyunlarında altın madalya alamadığından dolayı üzülmemesi gerektiğini, 2020 olimpiyatlarında altın madalyayı hem Türkiye’ye hem Yozgat’a kazandıracağına yürekten inandığını söyledi.

YOZGAT’I SPOR TURİZMİ MERKEZİ YAPACAĞIZ
Yozgat’ın rakımının yüksek olmasının sporcular açısından tercih edileceğini ifade eden Vali Yurtnaç, “Yozgat gerek termal zenginliği ile Çamlık Milli Parkı, rakımının yüksek olması, bol oksijeni ve temiz havası, gerekse Türkiye’nin tam ortasında bulunması sebebi ile güzel bir spor merkezi olmaya aday bir il. Yozgat’a yapacağımız tesislerle sporcuların ve spor kulüplerinin vazgeçemeyeceği kamp merkezi olacağız. Bunun için çalışmalara başladık. Spor Vadisi içerisinde yapımı devam eden ve Rıza Kayaalp’in isminin verildiği 100 yataklı bir güreş eğitim ve kamp merkezi yapıyoruz. Burası da tamamlandığı zaman inşallah güreş milli takımlarımız, güreş kulüplerimiz burada kamp yapma imkanı bulacaklar.” diye konuştu.  
 
Rıza Kayaalp ise, her fırsatta memleketi Yozgat’a geldiğini, Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç’ın göreve yeni başladığı için hayırlı olsun ziyaretinde bulunduğunu söyledi.
 
Kayaalp, yorucu bir yılın ardından şimdi dinlenmeye geçtiğini ve tatilini ailesinin yanında geçirdiğini kaydetti.  
 
VALİMİZİN PROJESİ ÇOK GÜZEL
 Yozgat’ın spor turizmi merkezi olması için başlatılan çalışmaları yerinde bulduğunu belirten Kayaalp, şunları söyledi:
“Yozgat’ın havası sporcular için bulunmaz bir nimet. Ben her fırsatta burada antrenman yapmaya çalışıyorum ve bol bol oksijen depoluyorum. Burada yaptığım her çalışma sonrası kendimi daha yenilenmiş ve daha güçlü hissediyorum. Valimiz Kemal Yurtnaç’ın Yozgat’ın spor turizmi merkezi olması için girişimlerde bulunması çok güzel. Biz güreş milli takımı olarak Bolu, İstanbul ve Elmadağ’da kamp yapıyoruz. Yozgat’ta yapımı devam eden 100 yataklı güreş eğitim ve kamp merkezi faaliyete geçtiği zaman güreş milli takımı olarak Yozgat’ta da kamp yapma imkanımız olacaktır. Sadece güreş değil, tüm spor dallarının Yozgat’ı keşfetmesi gerekiyor. Spor kulüplerine gerekli tesisler sağlandığı takdirde ben inanıyorum ki Yozgat gerçekten spor turizm merkezi olacaktır. Bir sporcu için en önemli konulardan bir tanesi oksijen ve temiz hava. Bu da ilimizde bol bol var.”