İl Özel İdaresi Meclis Salonunda gerçekleştirilen toplantıda konuşan Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç, demokrasilerde seçilmişler ve atanmışların hep birlikte hizmet ettiklerini söyledi.
 
Seçilmişlerin enerjisinin başka, atanmışların enerjisinin ise başka olduğunu ifade eden Vali Yurtnaç, “Bu enerjileri birleştirip ülke için, vatan ve millet için belli bir kanaatle bu yolu beraber yürümek gerekir. Ama sözün başına dönersek demokrasilerde tek tarafın idare ettiği, tek tarafın karar aldığı bir sistem düşünülemez. Dolayısıyla ben mesleğe başladığımdan buyana il meclislerin daha güçlenmesi için, yereldeki kararları burada ki seçilmiş insanlar alsınlar ve beraberce hizmet etsinler diye toplantılar yapıp, kararlar aldık. Sadece ildeki çalışmalardan ziyade ilçe meclisleri de gündeme getirilsin, ilçelerde de her ilçenin belli bir meclisi olsun bu çerçevede çalışmalar yürütülsün, hizmetler yapılsın diye düşündük” dedi.
 
İlimiz İçin Örnek Çalışmalar Yapacağız
Yozgat için yapılacak çalışmalarda İl Özel İdaresi’nin örnek bir teşkilat olduğunu belirten Vali Yurtnaç, “Kıt kaynaklarımız var. Bizim gibi ülkelerin kaynaklarını, etkili ve verimli kullanması ve planlamalar yapması lazım. Bu yüzden stratejik planlama anlayışı kaynaklarımızı israf ve heba etmememiz için önemlidir. Yozgat için bizler sizinle birlikte neler yapacağız. İl genel meclis üyelerimiz, belediye meclis üyelerimiz, muhtarlarımız, sivil toplum kuruluşlarımız bunlar seçilmiş insanlar, halkın içerisinde yaşayan, halkın kanaatlerini bizlere getiren insanlar. Sizler birer karar organısınız. Türkiye Büyük Millet Meclisini düşünün. TBMM karar organı, içinden bakanlar kurulu seçiliyor, başbakan ve cumhurbaşkanı yürütmeyi temsil ediyor. Bunlar hiçbir zaman ayrılık gayrılık içerisinde olmuyorlar. Oturuyorlar müzakere ediyorlar, münakaşa ediyorlar ve ülkenin geleceği için kararlarlar alıyorlar.  Doğru kararı almak en önemli şeydir. Onun için sizin burada çeşitli müzakerelerinizin olması, farklı fikirlerde olmanız demokrasi açısından ve ilin gelişimi açısından önemlidir.  Bizler il özel idaresinde, il genel meclisinde bu çalışmaların etkili bir şekilde yürütülmesi için sizlerle işbirliği içerisinde çalışacağız. Sizlerin kanaatleri bizler için asıl olacaktır. Ama şehrin gelişimi için bizim de farklı görüşlerimiz, farklı kanaatlerimiz olursa bunları çeşitli kanallarla sizlerle yürütmeye çalışacağız. Bunu da merkezdeki ve ilçelerimizdeki köylere hizmet götürme birlileri vasıtasıyla yapacağız. Ben ilçe kaymakamlarının biraz daha şantiye şefi misali olayın içerisine girmesi için gerekli tedbirleri alacağım. Onlarda emeklerini, bilgi ve tecrübelerini il genel meclisi üyelerimizle beraber, birliklerimizle beraber bulundukları yerin gelişmesi için her türlü tedbiri alacaklar ve çalışacaklar” diye konuştu.
 
Kısa, Orta ve Uzun Vadeli Hedefler Belirleyeceğiz
Özel idare deyince akla köy yolları, kanalizasyonlar, içme suları, köylerin alt yapılarının geldiğini kaydeden Vali Yurtnaç, “Bunlar bizim birinci görevlerimizden birisi. Ama daha önemli görevlerden bir tanesi de nedir, bu vilayeti geleceğe hazırlamak. Yani, kısa, orta, uzun vadeli hedeflerini belirlemek. Bunu yaparken de şehrin imkânlarını ortaya koymak. Önümüzdeki dönem içerisinde gerek ülke içerisinde, gerekse Avrupa’da ki Yozgatlılarla birlikte onların illerine dönüşleriyle ilgili, illerinde çeşitli yatırımlılarla ilgili çalışmalar yürüteceğiz. Ülke içinde ve yurt dışında gezileri yapacağız. Çok okuyan mı yoksa çok gezen mi bilir derler. Dünyayı ne kadar çok tanırsak o kadar fazla fırsatın olacağını bileceğiz” diye konuştu.
 
Geleceğe Yönelik Çalışmaları Hep Birlikte Yapacağız
Yurtnaç “Son yıllarda idarede yeni anlayışlar var. Bir tanesi stratejik plan iken diğeri ise etki analizi. Etki analizi, yaptığın bir yatırımın öncesinde planlama yapmaktır. Yani, kamu hizmeti için bu hizmet gereklimi, bundan ne kadar verim alacağız, yoksa zarar mı göreceğiz, bu etki analizi kısaca böyle bir şeydir. Bunu ortaya koyacağız, resmini çekeceğiz, o resimden sonra, tamam bu yatırımı buraya yapalım veya bu yatırım burada gereksizdir diyeceğiz. İşte bu tür çalışmalarla özel idare tarafından yapacağımız yatırımları artıracağız ve geleceğe yönelik çalışmaları hep birlikte yapacağız” İfadelerini kullandı.
 
İl Genel Meclisi Karar Mekanizmasıdır
Kamu görevlilerinin birlik ve bütünlük içerisinde çalışması gerektiğine vurgu yapan Vali Yurtnaç “Herkes önemli, herkesin bir rolü var. Herkes kendi rolünü, vasfını ortaya koyacak. İşte sizlerin de bulunduğu konum karar mekanizmasıdır. Karar mekanizması demek idarenin yapacağı konular hakkında genel kanaatlerin oluşturulması demektir. Sizde bu kararları verirken farklı siyasi parti gurupları ile bu ilin menfaatleri çerçevesinde karar alacaksınız. Yozgat’ın aslında çok yakın zamanda nüfus sorununun kalmayacağını düşünüyorum. Dışardan gelen insanlar ilk geldiklerinde 3-5 ay düzgün fotoğraf çekerler. Belirli bir süre sonra o şehirde yaşayanlarla aynı şeyi düşünmeye başlarlar.  Dolayısı ile dışarıdan gelmiş insanların kanaatleri ve çektikleri fotoğraflar önemli. Moralinizi bozmayın, bu şehir ayakta ve koşacak. Bunu her zaman söylüyorum ve bu boş bir laf değil. Bunu neden söylüyorum, ikinci organize sanayisiyle, teşviklerin içerisinde olmasıyla, havaalanıyla, hızlı treniyle, adalet bakanlığının, diyanet işleri başkanlığının eğitim tesisleriyle burası koşmaya alt yapısı hazırlanmış bir şehir. Şu anda bir alt yapı yapıyoruz. Bu alt yapı ile beraber inşallah bizimde burada oluşturduğumuz bir gayretle bu şehri hep birlikte koşturacağız. Burada ki çalışmalarımızın da inşallah hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.