Yozgat kurban pazarını ziyaret eden Vali Yurtnaç, burada besicilerin sıkıntılarını dinledi. Vali Yurtnaç daha sonra kurbanlık almaya gelen vatandaşlarla bir süre sohbet ettikten sonra Yozgat Ziraat Odası Başkanı İsmail Açıkgöz’den kurban pazarında ki satışlar ve hareketlilik hakkında bilgi aldı.

Yozgat’ın geleceğinin tarım ve hayvancılığa döndüğünü ve bu alanda da fırsatı olduğunu ifade eden Vali Yurtnaç, “Devletimiz tarım ve hayvancılıkla uğraşan çiftçilerimize, girişimcilerimize oldukça güzel fırsatlar sunuyor. Göreve başladığım günden bu yana ilçeleri gezdim. Gittiğim ilçelerde de gördüm ki, girişimcilerimiz devletten aldıkları teşviklerle modern tesisler kurmuşlar ve modern makinalarla donattıkları tesislerde hayvancılık yapıyorlar. Kamu görevlilerini hükümetimizin teşviklerini, bu imkânlarını vatandaşlarımızın ayağına kadar giderek anlatmaları konusunda talimatlandırdım. Biz Yozgat’ı tarım ve hayvancılıkta öncü bir il yapmaya çalışacağız” dedi.

Mevcut hayvan pazarının Yozgat’a yetmediğini ve yakışmadığını belirten Vali Yurtnaç, daha modern bir hayvan pazarı kurulması için çalışmalara başlayacaklarını söyledi.
        
Yozgat’ta yetiştirilen hayvanların satışının yine Yozgat’ta yapılması için hayvan pazarına ihtiyacın olduğunu kaydeden Vali Yurtnaç, “Yozgat’ta Et ve Süt Kurumu karşısında bulunan hayvan pazarı sadece Kurban Bayramı öncesinde canlılık gösteriyor. Bunun dışında burada hiçbir şekilde hayvan satışı gerçekleşmiyor. Bazı ilçelerimizde haftalık kurulan hayvan pazarları var. Biz bölgeye hitap eden hayvan pazarının merkezini Yozgat’a kuracağız. Burada kuracağımız tesis son derece modern bir tesis olacak. Artık yılda bir defa değil, her hafta hayvan pazarı kurulacak. Bu şehrin en önemli ihtiyaçlarından bir tanesi ve biz bunu yapmak durumundayız. Bu sayede Yozgatlı besicilerimiz artık hayvanlarını satmak için başka illere gitmeyecek, hayvan almak isteyenler ilimize gelecek. Bununla birlikte Yozgat ekonomisinde de bir hareketlilik yaşanacaktır” diye konuştu.

Buğday ve hayvan pazarının yapımını sadece bir kurum üzerine yıkmanın doğru olmayacağını belirten Vali Yurtnaç, “İl Özel İdaresi, Belediye, Köylere Hizmet Götürme Birliği, Ticaret Borsası ve Ziraat Odası ile birlikte ortaklaşa bu işin altına elimizi koymamız gerekiyor. Bu külfeti hep birlikte paylaşacağız. Bu konuda çalışmalara bayramdan sonra derhal başlayacağız” ifadelerini kullandı.

Vali Yurtnaç daha sonra Sorgun ilçesine kurulan kurban pazarını ziyaret ederek, besici ve kurban almaya gelen vatandaşlarla bir süre sohbet edip, iyi bir bayram geçirmeleri temennisinde bulundu.