Yozgat’ta FETÖ’ye karşı yürütülen mücadele kapsamında bugüne kadar bin 247 kamu personeli hakkında idari işlem yapıldı. 

Yozgat Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada, FETÖ/PDY bağlantısı gerekçesiyle bugüne kadar yapılan yasal işlem yapılan kişi sayısını açıkladı. 

Açıklamada, 15 Temmuz 2016 tarihinde ülkemizde yaşanan hain kalkışma sonrasında, 667 sayılı Olağanüstü Hal Kapsamında Alınan Tedbirleri İlişkin Kanun Hükmünde Kararname Kapsamında terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunulduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut irtibatı olduğu değerlendirilen kamu görevlilerine ve diğer ilgililere karşı etkin ve etkili bir mücadele yürütülmüş ve bu mücadeleye her alanda devam edildiğine dikkat çekildi. 

Bin 247 kamu personeli hakkında idari işlem yapıldığına vurgu yapılan açıklamada, 360 kişinin görevden uzaklaştırıldığı, 857 kişinin kamu görevinden ihraç edildiği, 19 kişinin sözleşmesi fesh edildiğine dikkat çekildi. 

Kamu görevinden ihraç edilen 11 kişi tekrar görevine iade edildiğine vurgu yapılan açıklamada, “ Kamu görevinden uzaklaştırılan 360 kişiden 222 kişi de görevine iade edilmiştir. İlimiz ve bağlı ilçelerde faaliyet göstermekte iken FETÖ/PDY terör örgütlerine bağlantısı nedeniyle 3 Özel Öğretim Kurumu, 10 Adet Özel Öğrenci Yurdu, 7 adet Dernek/Vakıf ve sendika,11 Adet Televizyon ve Radyo kanalı kapatılmıştır. 

Ayrıca, Cumhuriyet Başsavcılığınca ilimiz genelinde 15 Temmuz 2016 ve 15 Temmuz 2017 tarihleri arasında toplam 2146 kişi hakkında FETÖ/PDY soruşturması kapsamında adli işlem yapmıştır” denildi.