Yozgat'ta vatandaşlar, Cumhurbaşkanlığı himayesinde, İstanbul Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi desteğiyle İstanbul Yenikapı Miting Alanı'nda düzenlenen "Demokrasi ve Şehitler Mitingi"ne destek vermek için Cumhuriyet Meydanında toplandı.
 
Ülke genelinde aynı saatte gerçekleştirilen mitinge Yozgat'tan yaklaşık 15 bin kişi katıldı. Mitinge Vali Kemal Yurtnaç, Milletvekilleri Abdulkadir Akgül ve Ertuğrıl Soysal, Garnizon Komutanı Albay Selçuk Yıldırım, Belediye Başkanı Kazım Arslan,  Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Salih Karacabey, İl Emniyet Müdürü Saim Akpınar, İlçe Belediye Başkanları, Siyasi Parti temsilcileri, Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.
 
Bugüne kadar şehit ve gazilere hep sahip çıkmaya çalıştığını anlatan Akgül, "Türkiye'de demokrasi şehitlerimize bir kampanya başlatıldı. Onların hiçbir şekilde maddi ve manevi haklarını alamayız. Onlar bizim için her şeylerini, en kıymetli varlıklarını verdiler. Başlatılan bu kampanyaya vatandaşlarımız kendince katılacaklardır. Ben de sizi temsilen, sizlerin adına şehitlerimizin ailesine 20'şer bin lira verilmek üzere 5 milyon lirayı salı günü Başbakanımıza teslim edeceğim. Elbette ki onların haklarını ödeyemeyiz. Ancak bir nebze onların yanlarında olduğumuzu göstermek açısından önemlidir." ifadelerini kullandı.

Vali Kemal Yurtnaç, mitingde yaptığı konuşmada, 15 Temmuz'dan bu yana ülke genelinde vatandaşların göstermiş olduğu örnek ile tüm dünyaya Türk'ün kanında kahramanlığın olduğunu gösterdiğini söyledi.
 
Seçilmiş iradenin yalnızca halkın oylaması ile değişebileceğini ifade eden Vali Yurtnaç, “Demokrasiyi ihtilalle, darbe ile kimse ele geçiremez. Bunu tüm Türkiye tek vücut olarak dünyaya gösterdik. Bunlar, hain terör örgütleri bir daha bu ülkede ihtilal yapamayacaklarını görmüş oldu" dedi.
 
Vali Yurtnaç, Yozgatlıların 15 Temmuz'dan bu yana  büyük fedakarlık gösterdiğini belirterek, "Bizler de bu fedakarlık örneğini unutacak değiliz. Birlikte Yozgat'ı hizmet noktasında önemli bir yere getireceğiz. Bu millete hizmet etmek bizim görevimizdir. İkinci bir emre kadar alanlarda olacağız. Ülkemize, demokrasimize sahip çıkmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

AK Parti Yozgat Milletvekili Ertuğrul Soysal da FETÖ'nün gerçek yüzünü artık herkesin gördüğünü, 15 Temmuz'da milletin parasıyla alınan tanklarla, uçaklarla, helikopterlerle millete ateş açıldığını söyledi.

Yozgat Belediye Başkanı Kazım Arslan da Türkiye'nin çok darbeler, muhtıralar gördüğünü ancak ilk defa milletin darbenin karşısında yek vücut olduğuna dikkati çekti.