Antalya’da düzenlenen 7. Uluslararası Sağlıkta Performans ve Kalite Kongresi’nde, Yozgat Şehir Hastanesi “Ameliyathane Hasta Takip Sistemlerinde RFID Teknolojisi” uygulama bildirisi ile Sağlıkta Kalite Standartları En İyi Uygulama dalında 3'ğncülük ödülüne layık görüldü. 

7.Uluslararası Sağlıkta Performans ve Kalite Kongresi Sağlık Bakanlığı, Dünya Sağlık Örgütü, OECD ve akreditasyon kuruluşu ISQua işbirliği ile gerçekleştirildi. Sağlık sektörünün yoğun katılım gösterdiği ve ilgili tüm paydaşların davet edildiği kongreye Türkiye ve değişik ülkelerden 3000'e yakın bilim insanı ve sağlık yöneticileriyle sağlık çalışanları katıldı.

Kongrenin açılışına katılan Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş, sağlık sektöründeki fiziki koşullar, idari işleyiş ve hizmetler alanındaki yenilikleri anlattı ve hastanelerdeki uzun kuyruk ve çileli bekleyişlerin geride kaldığını ifade etti. Gümüş, "Hastaların hekimlere ulaşamaması artık geride kalıyor. Yeni hastanelerle beraber fiziki mekânları tamamlayan bir Türkiye var” diye konuştu.

VII. Uluslararası Sağlıkta Performans ve Kalite Kongresi’ne katılan Yozgat Şehir Hastanesi, Antalya’dan ödülle döndü. Kongreye 13 uygulaması ile katılan Yozgat Şehir Hastanesi büyük bir başarı elde etti. Kongre de iki uygulaması 405 uygulama arasından en iyi ilk 14 uygulama içerine girerek, gece geç saatlere kadar yapılan sunumların ardından ‘Ameliyathane Hasta Takip Sistemlerinde RFID Teknolojisi’ konulu bildirisi, SKS En İyi Uygulama dalında ödüle layık görüldü. 

Bunlara ek olarak hazırlanan 4 bildiri de en iyi 40 başvuru arasına girerek, SKS En İyi Uygulamalar Kitabı’na girmeye hak kazandı. Kamu-özel ortaklığı kapsamında hizmete giren ve Türkiye’nin ilk Şehir Hastanesi olan Yozgat Şehir Hastanesi, kongre boyunca da kamu-özel ortaklığı kültürünün en güzel örneklerinden birini sergiledi. Kongrede Şehir Hastanesinin açmış olduğu stantta hastane bilgi broşür, hastane uygulamaları ve Yozgat özel yöresel ürünler tanıtıldı. Stant ve sunumlarda anlatılan Yozgat Şehir Hastanesi uygulamalarına katılımcılar tarafından yoğun ilgi gösterildi.

Yozgat Şehir Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Aziz Ahmet Surel, hastane olarak bu ödülü almaktan son derece mutlu ve gururlu olduklarını belirterek, yaptığı açıklamada ; “Bu yöntemimizle ameliyat olan hastalarımızın bluetooth teknolojisi kullanarak odasından ayrılışından, operasyon sonrası tekrar yatağına dönene kadar nerede olduklarını gerçek zamanlı olarak izleyebiliyoruz. Aynı zamanda hasta yakınlarımız da bu süreci bekleme salonu ekranlarından eş zamanlı olarak takip edebiliyorlar. 

Ödül aldığımız günün aynı zamanda hizmete başlayışımızın birinci yıldönümü olması bizlere daha anlamlı bir mutluluk yaşatmıştır. Mesai arkadaşlarımızın gayretiyle kısa süre içerisinde önemli başarılara imza attık. Bu imkânları bize sunan başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere, bizlerle birlikte bu yolda yürüyen tüm paydaşlarımıza teşekkür ederiz. Şuna inanıyorum ki, Şehir Hastanelerimiz bundan sonraki yıllarda da, her yıl bir önceki yılı gölgede bırakacak üstün başarılar göstermeye devam edecektir.” dedi.