Yozgat Şehir Hastanesi son teknolojik cihazlarla donatılan patoloji laboratuvarı hizmetlerine bir yenisini daha ekledi. 

Yozgat Şehir Hastanesi, dijital patoloji sisteminin rutin patoloji sistemini rutin uygulama prosedürlerine dâhil eden ilk hastane oldu. Teşhisi kolaylaştıran dünyanın herhangi bir noktasındaki uzmanın birikimini hastaların hizmetine sunabilen bu laboratuvar hizmeti Türkiye’de de referans olma yolunda ilerliyor.

Yozgat Şehir Hastanesi Patoloji Uzmanı Dr. Meral Üner yaptığı açıklamada, boyanmış lenf düğümü kesitlerinin mikroskop altında patologlar tarafından manuel olarak değerlendirilmesinin yanı sıra, dijital patoloji sistemi ile yüksek çözünürlükte taranarak dünyanın her hangi bir noktasındaki konunun uzmanı olan hekimlerle internet üzerinden paylaşılabildiğini ve patoloji preparat görüntülerinin elektronik ortamda gerektiği her hangi bir anda kullanılmak üzere elektronik ortamda saklanabildiğini söyledi. 

Yozgat Şehir Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Aziz Ahmet Surel ise şunları söyledi; “Bakanlığımızın talimatları ve bize şehir hastanemizde sunduğu imkânlar sayesinde hastalarımıza ve sağlık profesyonellerine bu hizmeti sunabiliyoruz. Hastalarımızın dijitalize patoloji görüntülerini yine bilgisayar ortamında arşivliyoruz. Şu anda hastanemizde patoloji kliniğinin rutin işleyiş prosedürüne dijital patoloji uygulamaları da dâhildir ve bunu resmi işleyişine dâhil eden ülkemizde ki ilk kamu hastanesiyiz. Şu anda hizmetimiz kanser tanısı olan bütün hastalarımızın patoloji preparatlarını ve özellikli ve az görülen tanıları alan hastalarımızın preparatlarını içeriyor. Ayrıca tanı koymakta zorlanılan özellikli preparatları da ülkemizde ve dünyada ki konunun uzmanı patoloji uzmanlarıyla elektronik ortamda paylaşarak bilgi birikimi ve deneyimlerini hastalarımızın hizmetine sunmak konusunda da her türlü imkâna sahibiz. Bize bu hizmeti verme imkânını sağlayan başta Sayın Bakanımız olmak üzere bütün bakanlık yetkililerimize ve bu çalışmalarda emeklerini esirgemeyerek bir ilki daha hastanemize yaşatan kıymetli çalışma arkadaşlarıma şükranlarımı sunuyorum.”