Yozgat Ne Yapabilir?

Somut Olmayan Kültürel Miras; Yozgat Ne Yapabilir?' konulu konferans UNESCO Türkiye Milli Komitesi ve UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras İhtisas Komitesi Başkanı Gazi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. M. Öcal Oğuz tarafından verildi.
Yayınlanma tarihi: 15 Aralık 2015, Salı günü, saat: 15:50

Bozok Üniversitesi, Erdoğan Akdağ Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapılan konferansa Rektör Prof. Dr. Salih Karacabey, Yozgat Belediye Başkan Yardımcısı Talip Karslıoğlu, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kadir Özköse, Fakülte Dekanları, Daire Müdürleri, öğretim elemanları ve çok sayıda öğrenci katıldı. 

Konferans öncesi bir konuşma yapan Rektör Prof. Dr. Salih Karacabey, "Bugün Bozok Üniversitesi ailesi olarak bizim için önemli günlerden bir tanesi. Üniversiteler bilimin, bilimsel çalışmaların yapıldığı ve öğrenildiği yerdir. Üniversitelerdeki kültürel faaliyetler, yapılan bilimsel çalışmalar kadar önemlidir. Bunun bilincinde olarak önümüzdeki günlerde de ülkemizin yetiştirdiği önemli bilim insanlarını üniversitemize davet ederek, onların kıymetli bilgi ve fikirlerinden istifade edeceğiz ve sizleri onlarla buluşturacağız.  Bu tür faaliyetler bizler açısından yeni bilgiler öğrenmek, ufkumuzu geliştirip yeni alanlara yönelmek açısından çok önemli. Bizleri kırmayıp buraya kadar geldiği için hocamıza teşekkür ediyorum." dedi.

UNESCO’nun kuruluş amaçları, üye ülkeleri, UNESCO prestij listesi ve programları, UNESCO’nun kültürel mirasa bakışı ve Somut Olmayan Kültürel Miraslar hakkında bilgiler veren Prof. Dr. Öcal Oğuz, Yozgat’ın kültürel birikim ve ritüellerinden oluşan kültürel miraslarını korumaya yönelik neler yapılması gerektiğini anlattı. 

Somut Olmayan Kültürel Miras’ın korunması için yerel yönetimlere, üniversitelere, sivil toplum kuruluşlarına, enstitülere, uluslararası ilişkilere ve medyaya yönelik çok işler düştüğünün altını çizen Prof. Dr. Öcal Oğuz, fikir ve kanaat birliği çerçevesinde eğitim, aktarım ve katılım yolu ile kültürel mirasların geleceğe aktarılmasının oldukça önemli olduğunu sözlerine ekledi.

Prof. Dr. Öcal Oğuz âşıklık geleneği, semah, Türk kahvesi, ebru sanatı, kâğıt süsleme sanatı, yaren meclisi, oda geleneği, nevruz gibi somut olmayan kültürel mirasların Yozgat’ın kültürel ritüelleri içinde var olduğunu belirterek,, "UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miraslar listesinde yer alan bu kültürel değerler aslında Yozgat’ta yaşanmış folklorik ve sanatsal ritüeller. Örneğin çiğdem toplama, arabaşı, gelin hamamı, şifalı kaplıcalar, Hıdırellez, bayramlaşma, halay, sinsin gibi kültürel çeşitliliklerimiz ve geleneklerimiz var. Bize ait bu değerleri yok etmek, görmezden gelmek bizleri değersizleştirir. Değerlerimizin değerini lütfen bilelim. Kültürel aktarımı da gelecek nesillere en doğru şekilde empoze edelim.” dedi.

Prof. Dr. Oğuz, Yozgat’ta bu tip Somut Olmayan Kültürel Mirasları yaşatmak adına sürdürülebilir kalkınma ve geleneksel tarımın devamlılığına ihtiyaç duyulduğunu ifade ederek kesinlikle Yozgat’a bir açık hava müzesinin kurulması gerektiğini vurguladı.

Konferansın sonunda soruları cevaplandıran UNESCO Türkiye Milli Komitesi ve UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras İhtisas Komitesi Başkanı Prof. Dr. M. Öcal Oğuz "Bozok Yazıları" adlı kitabını öğrencilere imzaladı. 

Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

8 + 7 = ?

 
haber yazılımı: buki