Yozgat Müzesi tarihe ışık tutuyor

Hizmet vermeye Nizamoğlu Konağı'nda devam eden Yozgat Müzesi'nde bulunan eserler, ilin tarihi zenginliğine ışık tutuyor.
Yayınlanma tarihi: 19 Temmuz 2015, Pazar günü, saat: 07:11

Hizmet vermeye Nizamoğlu Konağı'nda devam eden Yozgat Müzesi'nde bulunan eserler, ilin tarihi zenginliğine ışık tutuyor. Müzede bulunan 1,5 asırlık saat, bir zamanlar kullanılan sulu fotoğraf makinesi, piyano gibi eserler Yozgat'ın bugünden daha çok gelişmiş bir şehir olduğunun göstergeleri olarak karşımıza çıkıyor. 

Yozgat Çapanoğlu Camii'nde bulunan ve 150 yıldır çalışan tarihi saat, hırsızlardan korumak amacıyla 2007 yılında Yozgat Arkeoloji ve Etnografya Müzesi'ne kaldırılan Fransız yapımı saat, halen çalışıp, zamanı bildiriyor. Yozgat Çapanoğlu Büyük Camii'nden getirildikten sonra müzede sergilenen saatin bir buçuk asırdır zamanı hiç durmadan insanlara gösterdiği kaydedildi.

Bundan bir asır öncesine kadar 70 civarında evde var olduğu, bugün ise varlığından söz etmenin dahi mümkün olmadığı müzik aletlerinden biri olan piyano da Yozgat Müzesi'nin sergi salonunun bir köşesini süslüyor. Tarihi Yozgat Lisesi'ndeki müzik eğitiminde kullanılan ve daha sonra müzeye bağışlanan bir asırdan fazla bir geçmişe sahip piyanonun, Anadolu'ya batıdan gelen klavyeli çalgılardan birisi olduğu kaydedildi. Yaklaşık 100 yıla yakın zaman önce müzik eğitiminde kullanılmış olmasının insanlara, öğrenci çağındaki gençlere çok farklı şeyler öğretmiş, müziği sevdirdiği kaydedilen tarihi piyanonun bir nefes, hava körüğü ile çalınan bir çalgı olduğu, keman sesi, saksafon sesi, kavalsen sesi gibi farklı sesler çıkarabilecek 4 tane de seçici tuşunun bulunduğu ifade edildi. 

Müzede arkeolojik kazılar sonucu ortaya çıkan önemli eserlerin yanında bir zamanlar fotoğrafçılar tarafından kullanılan, atalarımızın görüntülerinin günümüze kadar gelmesine katkı sağlayan sulu fotoğraf makinesi gibi nostaljik eşyalarda bulunuyor. 
Haber/Fotoğraf: Seyfi Çelikkaya

Etiketler: müze   konak   tarih   yozgat  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

3 + 5 = ?

 
AnketTümü
Cumhurbaşkanı Adayınız Kimdir
 
haber yazılımı: buki