Yozgat Lisesi 57. Alay Vefa Yürüyüşünde

Yozgat Lisesi Öğrencileri 57. Alay Vefa Yürüyüşü İçin Çanakkale'ye gidiyor.
Yayınlanma tarihi: 10 Nisan 2015, Cuma günü, saat: 09:42

Gençlik Hizmetleri ve Yozgat İl Müdürlüğünden yapılan açıklamada, Çanakkale Savaşı’nda öğrencilerini şehit verdiği için mezun vermeyen okullar arasına tarihi Yozgat Lisesi’nin de girdiği bildirildi. 

Yapılan açıklamada, 24-25 Nisan 2015 tarihleri arasında Çanakkale’de yapılacak olan kahramanlıklarıyla destanlaşan 57. Piyade Alayı başta olmak üzere kahraman Çanakkale şehitlerini anmak ve gençlerin yaşadıkları illerden Çanakkale’ye seyahat ederek akranlarıyla tanışıp kaynaşmalarını sağlamak amacıyla Şehirler ve Kültürler Projesi kapsamında "Şehirler ve Kültürler Çanakkale"  gezisi düzenleneceği kaydedildi

Düzenlenecek olan gezi programına Çanakkale Savaşında öğrencilerini şehit vererek mezun verememiş olan Erzurum Lisesi, İzmir Lisesi, Galatasaray Lisesinden 40'ar öğrenci katılacağı belirtilirken, yapılan araştırmalar neticesinde savaş yıllarında öğrencileri şehit olan okullar arasına giren Yozgat Lisesi’nden 40 öğrencinin de gezi programına bu vesile ile katılacağı ifade edildi. 

Açıklama şöyle: “Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğümüzce başlatılan araştırmalar neticesinde Yozgat Lisesi de bu listeye 40 öğrenciyle girmeye hak kazandı. 1335(1915) yılına ait Tarihi Defterdeki  kayıt bilgilerine ve defter de kayıtlı öğrencilerin künyeleri ve mezun olan öğrencilerin bilgilerine  ulaşılmıştır. Kayıtlara göre  1915 yılında Yozgat Lisesinde(Mektebi Sultaniye) kayıtlı öğrenci sayısı  55 iken mezun olan öğrenci sayısı 6 dır. Öğrencilerin toplu halde askerlik şubesine müracaat ettikleri Araştırmacı yazar Osman Karaca'nın makalesinde belirtilmektedir. 

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğümüzce yapılan çalışma bu güne kadar Yozgat Lisesi tarihinde bir ilk olup Yozgat Lisesini tarihi okullar arasına girmesine sebep olmuştur."

DİPÇE: Osman Karaca'nın kendisi tarafından iletişim yoluyla bize ulaştırdığı kısa notta Yozgat Lisesi'nin 56 öğrencisi değil, 207 öğrencisinin tamamı Çanakkale cephesine gittiği için lise kısmı 1915 yılında öğrencisi olmadığı için kapatıldığını beyan etti.

“Mektebe-i Sultani’nin kahraman öğrencileri Çanakkale savaşında destan yazdılar”  

1914 yılında seferberlik ilanı edilmesiyle birlikte Yozgat Lisesi’nin 207 öğrencisinin Çanakkale Savaşı’na katıldığını ifade eden Karaca, “1914 yılında seferberliğin ilanıyla, eli silah tutabilen herkes askere alınıyordu. Yozgat Mektebi Sultani öğrencilerinin tamamı zorunlu olmadıkları halde Yozgat askerlik şubesine koştular. Yaklaşık 207 kişi gönüllü olarak harbe gitmiştir. O tarihte eğitimli kişiler ihtiyat talimi görerek yedek subay vazifesiyle cephelerde görev aldılar” dedi.

ÇOK AZI GERİ DÖNEBİLDİ
1915 öğrenim yılı başladığında Sultani öğrencilerinin hiç birinin okula gelmediğinin görüldüğünü ve bu durum da okulun lise kısmı kapatılarak yatılı idadiye çevrildiğini kaydeden Karaca, harbe katılan öğrencilere lise diploması verilmesi yönünde karar alındığını ama sadece 15 öğrencinin bu diplomayı almak için müracaatta bulunmasının ise cepheye giden öğrencilerin bir çoğunun geri dönemediğinin işareti olduğunu söyledi.

TARİHİ YOZGAT LİSESİ ONURLANDIRILMALI
Araştırmacı Yazar Osman Karaca, öğrencilerini cephede kaybeden tarihi Yozgat Lisesi’nin şeref madalyası ile onurlandırılması gerektiğini ve bununla ilgili girişimlerin söz konusu olduğunu belirtti. Karaca, “Çanakkale Zaferi’nin 100. Yıl kutlamalarında Yozgat Mektebi Sultani öğrencilerini temsilen Yozgat Lisesi öğrencilerinden oluşacak bir grubun, kutlamalar esnasında Çanakkale’ye gönderilmesi de uygun olacaktır” diye konuştu.

Etiketler: yozgat   lise   çanakkale   tarih   mezuniyet  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

4 + 3 = ?

 
AnketTümü
Cumhurbaşkanı Adayınız Kimdir
 
haber yazılımı: buki