Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç, Yozgat’ın birçok kültürel zenginliğinin olduğunu, bu zenginliklerin tanıtımımın iyi yapılmasıyla birlikte ilin kültür ve turizm şehri olma yolunda önemli adımlar atacağını söyledi.
 
Vali Yurtnaç, Yozgat Etnografya Müzesinde incelemede bulunarak, müzede sergilenen tarihi eserler hakkında Müze Müdürü Hasan Şenyurt’tan bilgi aldı.
 
Müze’nin arka bahçesiyle alakalı fikirlerini paylaşan Vali Yurtnaç, “Yozgat’ta ailelerin gidip oturabileceği, rahat bir nefes alabileceği ve hoşça vakit geçirebileceği fazla bir mekân yok. Görüyoruz ki müze müdürlüğümüzün arka kısmında kullanılmaya elverişli oldukça güzel bir bahçe var. Bu bahçemizi müzemizin de tarihi yapısına uygun bir çay bahçesi olarak dizayn edebiliriz. Bu vesile ile müzemize gelen ziyaretçi sayısı da artacaktır” dedi.
 
Kültür ve Turizmi Destekleyen Dernek Kurulacak
Kültür ve Turizmi desteklemek amacı ile bir dernek kurulması için Müze Müdürü Hasan Şenyurt ve İl Kültür ve Turizm Müdürü Lütfü İbiş’e talimat veren Vali Yurtnaç, “Bu kurulacak olan dernek ilimizde gerçekleştirilen ve önümüzde gerçekleştirilmesi düşünülen turizm faaliyetlerine de destek verecek” dedi.  
 
Metruk ve Eski Konaklar Korumaya Alınacak
Yurtnaç, “Tarihi ve tescilli olan ama metruk kalmış tüm binalar tek tek tespit edilerek satın alınıp aslına uygun bir şekilde restore edildikten sonra vatandaşımızın en iyi şekilde faydalanabileceği mekânlar olarak kullanılacaktır” diye konuştu.
 
Yeni Müze Binası Yapılacak
Yeni müze binasının yapılması düşünülen cephanelik bölgesinde de incelemede bulunan Vali Yurtnaç, İl Jandarma Komutanlığına bağlı lojmanların yeni yapılacak olan müze binasını gölgede bırakabileceğini söyledi.
 
Tarihi dokuya uygun bir şekilde yapılması planlanan müzenin, lojmanların arka kısmında kalmasının uygun olmayacağını ifade eden Vali Yurtnaç, “Lise Caddesine sıfır konumda bulunan  askeri lojmanlar ve askeri lojmanların içerisinde bulunduğu alan 11 dönüm. Biz bu lojmanı bulunduğu yerden kaldırabilirsek yapacağımız yeni müze binası da daha geniş bir alana yayılacak, daracık bir alana hapsolmayacaktır. Kültür ve Turizm Müdürlüğünün yapmayı düşündüğü Kongre ve Kültür Merkezi Konseptini de müze binası ile aynı alan içerisine yaparsak her ikisi de bir bütün olur ve fonksiyonellik kazanır, şehre güzellik katar.  Yozgat’ın tam göbeğinde bulunan bu alana yapacağımız müze ve kültür konsepti, mimarisi ile de daha çok ziyaretçi çekecektir” ifadelerini kullandı.