Yozgat Kavurması iştah kabartıyor

Tarım ve hayvancılığın yaygın olduğu iller arasında ilk sıralarda yer alan Yozgat'ta et ve tahıl ürünlerine dayalı yemek kültürü içerisinde ayrı bir yeri olan 'kavurma' iştah kabartmaya başladı.
Yayınlanma tarihi: 23 Temmuz 2015, Perşembe günü, saat: 19:48

Tarım ve hayvancılığın yaygın olduğu iller arasında ilk sıralarda yer alan Yozgat'ta et ve tahıl ürünlerine dayalı yemek kültürü içerisinde ayrı bir yeri olan 'kavurma' iştah kabartmaya başladı.

Güç birliği yapma kararı alan Coşgun kardeşlerden Osman, Eyüp ve Murat Coşgun, 'Desti' kebap salonunun konseptini genişletti, testi kebabı ve diğer yöresel yemeklerin yanında 'kavurma' yemeğini de farklı bir konsepte müşterilerine sunmaya başladı. Yaklaşık 35 yıldır Yozgat'ta 'Kavurmacı Osman' adıyla tanınan Osman Coşgun, diğer kardeşleriyle birlikte çalışmaya başladı. Testi Yemek Salonu'nda özel mutfakta kavurma hazırlayıp, müşterilerine sunmaya başlayan Kavurmacı Osman, Yozgat'a özgü kavurmanın dananın sırt ve but kısmından alınan et ile yapıldığını söyledi. Etin bir gün önceden temin edilip, terbiye edilme sürecinin ardından dinlemeye bırakıldığını kaydeden Kavurmacı Osman usta, ''Müşterilerimize yayık ayranı ve pilav ile birlikte sunduğumuz kavurmanın farklı kokusu ve tadıyla müşterilerimizin iştahını kabartıyor'' dedi.

Yozgat'ın yöresel yemeklerinin fazla tanınmadığını, tanınmış olan yemeklerinin ise kıvamında yapıldığında özellikle dışarıdan gelen insanlar tarafından beğenilerek yenildiğini kaydeden Kavurmacı Osman Usta, ''Yozgat Kavurması farklı lezzetiyle bilinir. Yozgat Kavurmasının lezzetini meralarımızda bulunan zengin bitki florasında otlatılan besi hayvanları vermektedir. Yozgat meralarında Kekik, Yonca, Korunga otlarının yanında aromatik bitkilerde bulunmaktadır. Bu bitkileri, merada otlayan hayvanlarımız tüketerek, etinin ve sütünün daha lezzetli olmasını sağlamaktadır'' diye konuştu. 
Haber/Fotoğraf: Seyfi Çelikkaya

Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

1 + 8 = ?

 
haber yazılımı: buki