Türkiye’nin önemli tarım bölgelerinden Yozgat’ta yılın son kavun ve karpuz hasadına başlandı. Rekoltenin yüksek olmasına karşın, pazar sorununu bir türlü çözemeyen çiftçi, talep fazlası ürünü traktör römorklarına doldurup, kendi imkanları satmaya çalışıyor.

Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ziyaattin Özdemir, Yozgat yöresinde iklim koşullarının farklı olmasının kavun ve karpuzun tatı ile birlikte aromasını da farklı kıldığını söyledi. 

Özdemir, ''Yozgat'ta gündüz hava sıcaklıkları mevsim normallerinde seyrederken akşam ve gece sıcaklıklar mevsim normallerinin çok altına inmektedir. Bu farklı iklim koşulları kavun ve karpuzun hem tadını hem de aromasına olumlu etki yaparak, diğer yörelerin ürünlerinden farklı olmasını sağlıyor'' dedi.
Yozgat'ta daha önceleri sadece Yerköy ilçesinin Sekili bölgesinde ekimi yapılan kavun ve karpuzu, diğer ilçelere yaymak üzere 2010 yılından itibaren deneme amaçlı ekimler yaptırdıklarını kaydeden Özdemir, 2011 yılında 820 dekar alandan 968 ton, 2012 yılında bin 67 dekardan 979 ton karpuz ürünü alındığını, 2013 yılından itibaren ise çiftçinin kendi başına ekim yapmaya başladığını, 663,5 dekar alandan 210,5 ton, geçen yıl ise 678 dekardan 509 ton karpuz ürünü alındığını anlattı. 

Kavunda da durumun farklı olmadığını ifade eden Özdemir, il genelinde kavun ve karpuzun organik olarak üretildiğinin altını çizdi. Bu yıl 700 dekar civarında bir alanda karpuz ekimi yapıldığını, bugünlerde hasadın başladığını ifade eden Özdemir, "Türkiye’nin birçok bölgesinde ekimi yapılan karpuz hasadı tamamlanıp, pazarda da son günlerini yaşadığı bir dönemde Yozgat karpuzu pazar tezgâhlarında yerini almaya başlamıştır. Yozgat'ta karpuz ekimi nisan ayında başlanıyor, eylül ve ekim aylarında hasat bitmiş oluyor. Burada yetişen karpuz Yozgat ile birlikte Ankara, İstanbul, Kırıkkale, Kayseri, Kırşehir, Amasya, hatta Adana’ya gönderiliyor. Yozgat'ta yetişen karpuzunun özelliği, hormonsuz olması, toprağı kaliteli olduğu için şeker oranı yüksek, doğal, tadını topraktan almaktadır. Yozgat karpuzunun biraz daha geç olgunlaşmasından ötürü mevsim normallerinin dışında da insanların karpuz yeme imkanı buluyor'' diye konuştu.