'Yozgat Kalkınma Fikirleri Çalıştayı' Düzenlendi

Antalya Yozgat Tanıtım Günleri kapsamında düzenlenen etkinlikler çerçevesinde Bozok Üniversitesi, Turizm Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Mustafa Böyükata’nın başkanlığında “Yozgat Kalkınma Fikirleri Çalıştayı” düzenlendi.
Yayınlanma tarihi: 11 Aralık 2015, Cuma günü, saat: 17:50

Antalya Yozgat Tanıtım Günleri kapsamında düzenlenen etkinlikler çerçevesinde Bozok Üniversitesi, Turizm Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Mustafa Böyükata’nın başkanlığında “Yozgat Kalkınma Fikirleri Çalıştayı” düzenlendi.

Çalıştayın açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. Mustafa Böyükata, Yozgat’a ilişkin benzer çalışmaların daha önce birçok kez yapıldığını belirterek, "Bu tür faaliyetlerin sonuçları hemen belli olmuyor ama yansımalarını hemen görüyoruz. 15 - 20 sene içerisinde sonuçlarını göreceğiz. Biraz gayretle bu süreyi daha erkene çekme imkânımız var, bizim gayretlerimiz bunun için. Her hâlükârda bir başlangıç lazım, birlikte konuşmak, birlikte düşünmek, belki zıt fikirlere sahip olmak ama bunların nitelikli tartışabilir ortamların oluşturulması gerekiyor. Bu toplantılar buna zemin sunmaktadır." dedi.

Prof. Dr. Mustafa Böyükata sözlerini şöyle sürdürdü: “Eskiden üniversitelerimiz yoktu ama bugün her ilde bir üniversite var ve bu üniversitelerin de yüklenmeleri gereken ciddi misyonları var. Başta hemşehricilik duygusuyla zorlaması gereken kişiler bizleriz. Sivil toplum kuruluşları, işadamları, o yörenin inisiyatif sahibi kişiler üniversiteleri zorlayarak sorumluluklarını hatırlatmalıdır. Bunu yaparken de oraya gerekli olan katkıyı, desteği, gönüllerinden bir pay vermeleri lazım. Yeni Türkiye vizyonun altını doldurmak için hedefler koymak gerekiyor, yeni YÖK ismi altında konan hedeflerin şehirlere yansıması gerekiyor. Bu misyon çerçevesinde üniversitelerden şehirlerine katkı sağlamaları bekleniyor. Aynı şekilde kamu kurumları üniversitelerle işbirliği içinde olmalı.

İçinde yaşadığımız bilgi toplumunun gerektirdiği nitelikli insan gücünün, kalifiye fikirlerin topluma yansıması için, evrensel fikirlerin taşınması için üniversitelerin köprü olması gerekir. Yozgat bu noktada çok iç açıcı, arzu edilen seviyede değil. Yozgat çok geç açılan üniversitelerden birisi olmakla beraber, kalifiye insanları uzun soluklu orada tutmak mümkün olmuyor. O sebeple üniversitemizin Yozgat ile ilgili işler yapması zaman alıyor. Bu sebeple çok gayretle yol almak gerekiyor, Antalya’da üç gayretle alınan iş Yozgat’ta beş gayrette yapılıyorsa bunu pes etmeden yapmak gerekiyor. Biraz gecikebilir ama yapmak gerekiyor.

İnşallah bu toplantı da nitelikli görüşmelere zemin oluşturur, hem akademyanın hem iş dünyasının hem sivil toplum kuruluşlarının bir arada tartışabileceği zeminler sağlamış olur. Bu güzel duygularla hepinizi burada görmekten mutluluk duyduğumu belirtmek ister, en samimi şükran ve saygılarımı arz ederim.”

Antalya Yozgatlılar Derneği Başkanı Ali Barış Yıldırım ise, "Değerli Yozgat sevdalıları, Antalya’da ilk kez düzenlenen Antalya Yozgat Tanıtım Günleri kapsamında düzenlenen 'Yozgat Kalkınma Fikirleri Çalıştayı'na hepiniz hoşgeldiniz, şeref verdiniz, onur verdiniz. Biz Antalya’da Yozgatlı olarak yaklaşık 30 bin kişiyiz. İçinde yaşadığımız ülkenin turizm başkenti Antalya’nın yapı taşlarından etkin, önemli bileşenlerinden birisiyiz. Bu dünya markası şehrin yönetiminde, ekonomisinde, siyasetinde, kültüründe, sosyal hayatında çok önemli bir yerimiz var. Çoğunlukla Yozgatlılar olarak mutlu ve huzurluyuz, ancak, bedenimiz burada mutlu olsa da yüreğimiz hep Yozgat’ta atıyor. Burada Yozgat ortak paydasında Yozgat ile birlikte yaşıyoruz. Yozgat’ın sorunlarıyla üzülüyor sevinçleriyle coşuyoruz. Sorunları sorunlarımız olarak devam ediyor. Bir taraftan Türkiye’nin en çok göç alan şehrinde yaşarken, diğer taraftan Türkiye’nin en çok göç veren şehrinde olmak içimiz acıtıyor. Bütün koşullarına rağmen sılaya özlem içindeyiz. 
Bu durum bize Antalya’da tanıtım günleri fikrini verdi. Sıla ile bütünleşmek, ekonomik sosyal sorunlarına değinmek potansiyeline katkıda bulunmak dikkat çekmek, yüreği Yozgat için atanları bir araya getirmek, farkındalıkları arttırmak, Yozgat’ı Antalya’ya tanıtmak istedik.” dedi.

Dernek Başkanı Yıldırım, “Yozgat Kalkınma Fikirleri Çalıştayı ile değerli fikirlerin ortaya çıkmasında, var olan fikirlerin geliştirilmesinde önemli bir aşama daha kaydedilmesini diliyorum. Bu konuda bizlere öncülük eden duyarlı, girişimci aydınımız Prof. Dr. Mustafa Böyükata’ya hepinizin önünde teşekkür eder, hepinize saygılar sunarım.” diyerek sözlerini sona erdirdi.

Açılış konuşmalarının ardından Yozgat Birlik Tarım ve Hayvancılık A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mümin Günler, “Yozgat’ta Modern Hayvancılığın Dünü, Bugünü ve Yarını”, Yozgat Platformu Başkanı ve İstanbul Ticaret Odası Meclis Üyesi Kazım Ekinci, “STK’ların Yozgat ekonomisine, Kültürüne ve Birlikteliğine Katkıları Nasıl Olmalı?”, Bozok Üniversitesi öğretim üyesi ve Bozok Teknopark Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Orhan Hazer, “Yozgat’ın Kalkınmasında Bozok Teknopark ve Uranyum’un Önemi”, Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hasan Börekçi, “Kalkınma Argümanı Olarak: İnovatif tasarımlar ve Patent Süreci”, konularında sunum eşliğinde bilgiler verdi.

Çalıştayın serbest kürsü bölümünde Akdeniz Üniversitesi öğretim üyeleri Prof. Dr. Cengiz Sayın ve Prof. Dr. İhsan Bulut “Yozgat’ı Nerede Görmek İstiyoruz? konu başlığında moderatörlük yaparak konuya ilişkin görüş ve fikirleri aktardılar. 

Programın sonunda çalıştayın hazırlanmasında emeği geçen konuşmacı ve katılımcılara teşekkür belgesi takdim edildi.

Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

1 + 9 = ?

 
Çok OkunanlarBu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
haber yazılımı: buki