15 Temmuz Gecesi Türkiye'de yaşanan başarısız darbe girişimi sonrasında başlatılan FETÖ / PYD (Fetullahçı Terör Örgütü / Paralel Devlet Yapılanması) ile bağlantısı bulunan Yozgat Emniyet Müdürlüğünde başlatılan operasyonlar sonrasında tutuklanma ve uzaklaştırmalar başladı.

Yozgat Emniyetinde yapılan operasyonlar sonrasında, 16 Emniyet Müdürü, 2 Emniyet Amiri, 1 Başkomiser, 1 Komiser, 12 Komiser Yardımcısı, 1 Başpolis Memuru ve 36 Polis Memuru olmak üzere toplam 69 personel, 18 / 07 / 2016 tarihinden geçerli olmak üzere görevden uzaklaştırılırken, darbe girişimi esnasında darbecilere destek veren 1 Emniyet Amiri tutuklandı ve 1 Emniyet Amiri hakkında da adli işlemler devam etmekte.

Yine Yozgat İl Merkezinde, Yozgat Adliyesi'nde görevli 4 Hakim ve 1 Savcı tutuklanma talebiyle sevk edildikleri adli makamlar tarafından serbest bırakılırken, adli makamlar tarafından serbest bırakılma kararına itiraz edildi.

Boğazlıyan İlçesinde ise, Boğazlıyan Adliyesi'nde görevli 2 Savcı tutuklanırken, 2 Hakim hakkında da adli işlemler devam etmekte.

Sarıkaya İlçesinde yapılan operasyonda ise, Sarıkaya Adliyesi'nde görevli 1 Savcı tutuklanırken, 1 Hakim hakkında da denetimde serbestlik uygulandı.