Yozgat Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) ısıtma sistemleri konusunda endüstriyel ve konut tipi kazan üretimi yapan Erensan Isı, 100 ülkeye ihracat yapıyor.

İngiltere Premier Lig takımlarından Arsenal´in, 600 milyon dolar harcayarak inşaat ettiği ve şu an dünyanın en modern ve pahalı statlarından biri olan Emirates Stadı´nın antreman ve sosyal tesislerinin tüm ısınma ihtiyacı ile İngiltere´deki Oxford ve Cambridge Üniversiteleri Yozgat’ta üretilen kazanlarla ısıtılıyor. Üretilen ısı kazanları İngiltere´nin yanı sıra Küba, Hollanda, Mısır, İspanya, Senegal, Belçika, Almanya, İran, Rusya, Romanya, Türk Cumhuriyetleri ve Ortadoğu’yu kapsayan geniş bir coğrafyada 100’ün üzerinde ülkede kullanılıyor.  Yozgat işçisinin yaptığı ürün, İtalya´da Torino Hastanesi’nde, Avustralya´da insanların evlerinde, Afrika´da süt ürünleri üreten mandıralarda, Kazakistan´da yağ fabrikasında, Rusya´da şehirlerin ısıtılmasında, Meksika´da kozmetik fabrikasında kullanılma özelliği ile dikkat çekiyor.

240 Kişi İstihdam Ediliyor
Firma yetkilisi Ayhan Eren, Yozgat Organize Sanayi Bölgesinde 15 bin metrekare kapalı alanda 240 kişinin istihdam ederek faaliyetlerini sürdüklerini söyledi. Üretimlerinin yüzde 60’ını ihracat yaptıklarını belirten Eren “ Fabrikamızda doğalgaz ısıtma kalorifer kazanları, buhar kazanları, endüstriyel ve enerjiye dönük kazanları üretiyoruz. Avrupa ülkeleri, Türk Cumhuriyetleri, Latin Amerika ve Avustralya’ya kadar uzanan bir yelpazemiz var. Avrupa’nın kazanı Yozgat’tan diyebiliriz” dedi.

Dünyanın En Önemli Tesislerinde Türk Mühendislerin ve İşçilerinin İmzası Var
İspanyadaki Airbus fabrikasının, İngiltere Cambridge Oxford üniversiteleri ile Arsenal Emirates Stadyumu ve etrafındaki konutların Yozgat’ta üretilen kazanlar ile ısıtıldığına dikkat çeken Eren “Yıllık toplamda 4 bin kazanın üzerinde bir imalat yapıyoruz . Önümüzdeki yıllarda kapasite artırımı ile yeni yatırımlarımız olacak. Rekabet edebilmemiz için daha fazla katma değer ve daha fazla teknoloji kullanarak daha verimli ürünler üretmek, dünya standartları ve normlarına uygun kazanlar üretmemiz gerekiyor. Her şeyde olduğu gibi ısıda da ürünü kalitesi çok önemli. Bu sene yüzde 55 ihracat ortalamamız toplam imalatımız ve satışımıza göre bu 17 milyon Euro civarlarına tekabül ediyor. Hem ihracat yaparak ülkeye döviz getiriyor hem de çok katma değerli bir ürün üretiyoruz. Sacı, demiri, boruyu alıyor yerli mühendisliğimiz ile birleştiriyor bunu yerli işçi ile üreterek, kaynatarak, birleştirerek, testini yaparak kalite standartlarına oturtarak bitmiş bir ürün haline getiriyoruz. Önemli olanda katma değeri yüksek ve devamlılık sağlayabilecek ürünler üretip onları ihraç edebilmek. Biz bunu yaparak ülke ekonomisine maksimumda katkı sağladığımızı düşünüyoruz” diye konuştu.