Yozgat Belediyesi, 1970'li yıllara kadar köylerdeki evlerin önlerine kurulan el yapımı tezgahlarda dokunan ancak sonraki yıllarda unutulan yöresel motifli kilimleri hem gelecek kuşaklara aktarmak, hem de hediyelik eşya olarak kente gelen konuklara sunmak üzere kurs açtı. 12 Kursiyerin katılımı ile Halk Eğitimi Merkezi ile ortak açılan kursta tamamlanan ilk dokuma ürünün kesimini Belediye Başkanı Kazım Arslan yaptı.

Yozgat'ta unutulmaya yüz tutan kilim dokumacılığının tekrar canlandırılması amacıyla açılan kursa katılan bayanlara eğitim veren Usta Öğretici Aynur Caner, kursiyerlere dokumacılığın teknikleriyle birlikte yöresel motiflerin öğretildiğini, unutulmaya yüz tutan yöresel motiflerin dokumacılıkta yaygın olarak kullanıldığını söyledi.

Yozgat Belediye Başkanı Kazım Arslan ise, açılan kursun birden fazla amacının bulunduğunu hatırlatarak, buradaki kursiyerlerin kendi atölyelerini kurup, dokumacılık alanında üretimler yapabileceklerini, böylece istihdam yaratılmış olacağını söyledi. Yozgat'ın hediyelik olarak sunulabilecek ürünler noktasında ciddi bir eksikliğinin bulunduğuna işaret eden Arslan, kursu açmalarındaki asıl amaçlarının Yozgat'ta hediyelik kültürünü geliştirmek olduğunu ifade etti. Arslan, ''Belediyemiz bünyesindeki atölyede hem kurslar verilerek hem de düzenli üretimin yapılmasını sağlayacağız. Bunu yaparken motifli kilim yanında çeyiz sandığını da bu hediyelik eşyalarımız arasına dahil ettik. Çeyiz sandığını andıran ama daha çok ziynet eşyasının konulabileceği küçük sandıkların üzerleri de yine dokuma ile yerel motifler işlenmektedir'' dedi.

Yozgat'ın yerel yiyeceklerine yönelik birtakım çalışmaların bulunduğunu hatırlatan Belediye Başkanı Arslan, ''Yozgat’ta bir kültür oluşmasını istiyoruz. Bu manada belediye olarak bunun önceliğini yapacağız, sonrasında vatandaşımız bunu daha yaygın bir şekilde yapabilir, bir kültür haline getirebilir, sektör haline getirebilir. Üretilen kilimleri biz belediye olarak belli bir standartta üretilmek şartıyla satın alacağız, Sarıhacılı Mahallesinde yaptığımız yerel ürünler pazarı ile şehirlerarası otobüs terminalinde açacağımız hediyelik eşya satış mağazasında sergileyeceğiz. Hem satışını yapacağız, hem de hediye olarak üretilmesini sağlamış olacağız'' diye konuştu. 

Haber/Fotoğraf: Seyfi Çelikkaya