Yozgat Devlet Hastanesinde uyku laboratuarı

Yozgat Devlet Hastanesi Ek Bina Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon kliniğinde 2 yataklı toplam 3 odadan oluşan uyku laboratuvarı kurularak hizmet vermeye başladı.
Yayınlanma tarihi: 28 Şubat 2015, Cumartesi günü, saat: 23:42

Uyku esnasında solunum bozukluklarıyla ilgili bir çok hastalıkların teşhiş ve tedavisi amacıyla Yozgat Devlet Hastanesi Ek Bina Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon kliniğinde 2 yataklı toplam 3 odadan oluşan uyku laboratuvarı kurularak hizmet vermeye başladı.

Yozgat Devlet Hastanesinde hizmete sunulan uyku laboratuvarı son teknolojik cihazlar ile donatılarak, hastanın konforu için tüm deyatlar düşünülürek hazırlanmış.Odalar 24 saat kamera sistemi ile izlenmekte olup, ayrıca odada banyo ve wc bulunuyor. Hastalar için TV sistemi de mevcut.

Yozgat Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uzm. Dr. İsmail Kurca yaptığı açıklamada; “ Yozgat Devlet Hastanesinde uyku laboratuvarımızı hizmete açmış bulunmaktayız. Uyku laboratuvarı hizmeti almak için birçok Yozgatlı hastalarımızın başka illere gitmek zorunda kaldığını biliyoruz. Yozgatlı hastalarımızın il dışına giderek sıkıntı çekmemeleri için çalışmalarımız devam ediyoruz. Yakında 3.basamak yoğun bakım, nükleer tıp, palyatif bakım ve AMATEM (Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi ve Eğitim Merkezi) birimlerimizin şimdiden vatandaşlarımıza müjdesini verelim” dedi.

Yozgat Devlet Hastanesinde Uyku Laboratuvarında hastanın vücudunun çeşitli yerlerine elektrotlar yerleştirilerek (polisomnografi)  horlama, uyku apne, uykuda periyodik bacak hareketleri, gece uykusu boyunca hastanın beyin dalgaları, göz hareketleri, solunum faaliyetleri, kanındaki oksijen yüzdesi ve kas aktivitesi ölçülerek incelemeler yapılıyor. Alınan bilgiler uzman hekimlerce değerlendiriliyor ve tedaviye başlanıyor.

Uykudaki solunum bozuklukları sık görülen bir durumdur. En çok karşılaştığımız durum ise uyku apnesidir. Yapılan çalışmalar, yetişkinlerin yüzde 2 ila 5’inin uyku apnesi olduğunu gösteriyor. Uyku apnesi hastaların nefesleri uyku sırasında 10-30 saniye süre ile durur. Nefesteki bu kısa kesilmeler, her gece 400 kereye kadar ulaşabilir. Uyku apneli hastalar, uyku sırasında yeterince oksijen alamaz. Uyku apnesinin nedeni, uyku sırasında üst solunum yolunda tam veya tam olmayan bir tıkanmanın gelişmesidir. Bunun nedenleri şişmanlık, büyük bademcikler, büyük dil, burun kemiği eğriliği ve çene anormallikleri olabilir.

Uyku laboratuvarına başvurmanız için bazı belirtiler

Gece ağzınız açık uyuduğunuz, horladığınız ve zaman zaman soluğunuzun durduğu söyleniyorsa,

Sabahları yorgun, baş-boğaz ağrısı ya da ağız kuruluğuyla uyanıyorsanız,

Sıklıkla omuz ve sırt tutulması problemleriniz oluyorsa,

Sabahları ter içerisinde uyanıyorsanız,

İşte, okulda veya trafikte konsantrasyon eksikliği yaşıyorsanız, uykunuz geliyor ve sürekli esniyorsanız,

Mide yanmalarınız ve ekşimeleriniz oluyorsa,

Tansiyonunuzda artma oluyor ve tedaviye direnç gösteriyorsa,

Kalp çarpıntınız varsa ve giderek kilo alıyorsanız,

Kendinizi mutsuz ve çevrenizden soyutlanmış hissediyorsanız,

Cinsel yaşam kalitenizde düşme varsa,

Çocuğunuz altını ıslatıyorsa.

Kendinizde bu belirtileri gözlemliyorsanız Yozgat Devlet Hastanesine başvurarak, uzmanların gözetiminde laboratuvardaki polisomnografi cihazı ile bir gecelik kayıt ile öğrenebilir ve tedavi olabilirsiniz.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

6 + 8 = ?

 
haber yazılımı: buki