Yozgat canlılığını yitirmiş durumda

Özellikle öğrenci kesimine hitap eden ve okulların açık olduğu dönemlerde işi yoğun olan esnaf, işlerinin durma noktasına gelmesinden şikayetçi.
Yayınlanma tarihi: 01 Mart 2015, Pazar günü, saat: 00:42

Ekonominin can damarı Bozok Üniversitesi’nin tatile girmesi ile öğrencilerin memleketine dönmesi, çok sayıda esnafın iş hacmini büyük ölçüde düşürdü. Yozgat Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Latif Altın, üniversitenin Yozgat için önemine değinerek, “Yozgat küçük bir il olması nedeniyle birçok esnafımız, gelirinin büyük bir kısmını öğrenciden temin ediyor. Yaz tatilinde gurbetçiler ile bir nebze rahatlasa da, esnafımız yarıyıl tatillerinde oldukça sıkıntılı bir süreç yaşıyor” dedi. 

Okulların açılmasıyla işlerinin canlandığını belirten esnaf, okulların tatile girmesiyle birlikte tekrar durgun bir sürece girmesinden yakınıyor. Üniversite öğrencilerinin yoğun olarak bulunduğu Lise Caddesi esnafları işlerinin durma noktasına geldiğinden yakınarak, müşteriden çok dilenci geldiğini dile getirdiler. Bozok Üniversitesi öğrencilerinin büyük bölümünün şehir dışından gelmesi sebebiyle Yozgat canlılığını yitirmiş durumda.

Yozgat Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Latif Altın, “Esnafımız yaz tatili boşluğunu gurbetçi vatandaşlarımızın şehrimize gelmesiyle kapatabiliyor. Fakat yarı yıl tatili oldukça sıkıntılı geçen bir dönem. 70.000 nüfuslu bir şehirde 10.000 üniversite öğrencisi var. Harcama yapan kesimde bürokratlar, memurlar ve öğrencilerden oluştuğu için esnafımız yarı yıl tatilinde ekonomik olarak darbe alıyor.

Yozgat, Türkiye’nin en çok göç veren kenti olduğu için halk göç ediyor. Ekonomide öğrenciye mahkum kalıyor, öğrenciler de tatile gidince esnafımızda sıkıntılı bir dönem başlıyor” ifadelerine yer verdi. 

merhaba

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

9 + 3 = ?

 
AnketTümü
Cumhurbaşkanı Adayınız Kimdir
 
haber yazılımı: buki