Buz hokeyi projesinin ilk adımları, Yozgat İl Milli Eğitim Müdürlüğünde yapılan toplantıyla atıldı. Toplantıya Buz hokeyi federasyon başkanı, İl Milli Eğitim Müdürü Saim Kuş, pilot okul olarak belirlenen 6 okulun müdürleri ,beden eğitimi öğretmenleri ve basın temsilcileri katıldı.

Türkiye Buz Hokeyi Federasyonu Başkanı Bülent Akay, eğitimine devam eden çocukların bir spor dalıyla ilgilenmesini istediklerini, bu kapsamda buz hokeyinin okullarda oynanmasını istediklerini bildirdi. Akay, Milli Eğitim Müdürlüğünde düzenlenen toplantıda yaptığı açıklamada, alt yapıya yönelik olarak hazırladıkları proje kapsamında daha önce Yozgat´ı ziyaret ettiklerini, bugün de kentten projenin uygulamasını başlattıklarını dile getirdi.

Projeyi Yozgat´tan hayata geçirmek için kenti 4 kez ziyaret ettiklerini anlatan Akay, "Eğitimine devam eden çocuklarımızın bir spor dalıyla ilgilenmesini istiyoruz. Buz hokeyini okullara sokmak istiyoruz. Buz hokeyini tanıtmak, alt yapısını oluşturmak, bu sporu tüm coğrafyaya yaymak ve milli takıma Türkiye´nin her yerinden sporcu sağlamak bizim görevimiz." diye konuştu.

Buz pistinin yapımı süresince alt yapı çalışmalarına yoğunlaştıklarını dile getiren Akay, şöyle konuştu: “Önümüzdeki yıllarda bunu gerçekleştirdiğimiz zaman buradan çok değerli sporcularımız, birer başarılı milli takım oyuncusu, birer antrenör olarak ilerde bu spordan geçimlerini sağlayacak duruma geleceklerdir.
 
Milli Eğitim Müdürü Saim Kuş da öğrencilerin spor yapmasını çok önemsediklerini dile getirerek, "Belki de ilk defa adını televizyonlarda duyduğumuz bir spor dalıyla karşı karşıyayız. Öğrencilerimiz spor denilince akla sadece belli başlı branşlar gelmemeli. Öğrencilerimiz ile gerçekleştirdiğimiz sohbetler neticesinde onlarında buz hokeyi konusunda merakının oldukça fazla ve isteklerinin de bir o kadar çok olduğunu hissettik. Yozgat buz hokeyi noktasında sporcu yetiştiren bir il olacak. Bir çok il federasyon başkanımızın peşindeyken kendisi ilk olarak Yozgat´ı tercih etti. Yozgat adına, Milli Eğitim camiası adına ben başkanımıza teşekkür ediyorum.İnşallah ilerleyen dönemlerde buz hokeyi milli takımında Yozgatlı sporcuları izliyor olacağız´´ifadelerini kullandı.                                                              

Yapılan toplantı neticesinde beden eğitimi öğretmenlerinin buz hokeyi eğitimlerine 1 ay içeresinde başlanacağı ve profesyonel bir buz hokeyi takımı tarafından Yozgat’ta öğrencilere bu spora teşvik amaçlı gösteri maçı düzenlenmesi kararı alındı.