Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, dün sabah TBMM’deki bazı ihtisas komisyonlarının AKP'li üyeleri ile kahvaltıda buluştu. 

BÜYÜKŞEHİR SAYISI 60'A ÇIKARILACAK
Bazı milletvekilleri büyükşehir yasasında yer alan uygulamalar nedeniyle merkez ilçe belediyeleri ile büyükşehir belediyeleri arasında hizmet sunumunda, imar uygulamaları gibi konularda sıkıntı yaşandığına dikkat çekti. Erdoğan bunun üzerine “Bu tür sorunları biz de tespit ettik. Hükûmet yeni bir düzenleme hazırlıyor. Büyükşehir Belediyesi yasası değişecek. Büyükşehir olmak için gerekli olan nüfus kriteri biraz düşürülecek. Böylece birçok il büyükşehir olacak. Bu düzenleme kısa sürede yapılacak. Böylece büyükşehir sayısı 50-60’ı bulabilir. İmar uygulamaları başta olmak üzere ilçe belediyeleri kendi başlarına farklı kararlar alamayacak. Hizmet sunumunda koordinasyon problemi yaşanmasını önleyecek tedbirler alınıyor” diye konuştu.

Geçtiğimiz yıllarda da büyükşehir yasasında değişiklik yapılması gündeme gelmişti. Geçen sene itibariyle ülke genelinde birçok il nüfusunun 750 bini aşması nedeniyle büyükşehir statüsünü kazanmıştı. Şuanda hükümetin üzerinde çalıştığı yeni yasa ile büyükşehir olmak için gereken nüfus kriterinin en az 500 bine düşürülmesi bekleniyor.

Şuanda Türkiye genelinde mevcut büyükşehirlerden sonra nüfusu 706 bin 371 ile en fazla olan Afyorkarahisar’ın ardından 623 bin 116 nüfusa sahip Sivas, ikinci sırada yer alıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarına göre 20 - 30 ilin daha büyükşehir olacağı düşünüldüğünde nüfus kriterinin en az 500 bine çekilmesi bekleniyor. Yasadaki değişiklik bu yönde olduğu takdirde, Afyonkarahisar, Sivas, Zonguldak, Tokat, Adıyaman, Elazığ, Kütahya, Batman, Ağrı, Çorum, Çanakkale ve Osmaniye olmak üzere 12 il bulunuyor.

Nüfus kriterinin en az 400 bin olması halinde ise; “Şırnak, Yozgat, Giresun, Isparta, Muş ve Edirne" olmak üzere 6 il daha büyükşehir olmaya hak kazanıyor.

Hükümetin büyükşehir yasasında kısa zaman içerisinde yapacağı düzenlemelerin ardından yasanın 2017 yılında yürürlüğe girmesi bekleniyor.