Yozgat Belediyesi’nin ihtiyaç sahibi insanlara yönelik gerçekleştirdiği yardımlar hakkında açıklamalarda bulunan Yozgat Belediye Başkanı Kazım Arslan, yakın zaman içerisinde giyim ve ev eşyaları üzerine yönelik ‘Sosyal Market’ uygulaması başlatacaklarını söyledi. Arslan ayrıca ‘Hoş geldin bebek’ kampanyası ile de ihtiyaç sahibi anne ve babanın yanında olduklarını dile getirdi.

Geçen sene ihtiyaç sahibi vatandaşlara yönelik gerçekleştirdikleri harcamanın  1.5 milyon lira olduğunu ve bu sene ise bu rakamı geçeceklerini belirten Yozgat Belediye Başkanı Kazım Arslan, sosyal yardımlar hakkında açıklamalarda bulundu ve Yozgat’ın sosyal yardım haritasını çıkardıklarını söyledi. 

“SOSYAL YARDIMLAR ARTACAK”
Yozgat’ta yoksul ailelerin tespit edildiğini söyleyen Başkan Arslan: “Sosyal yardımlara geçen sene 1.5 milyon lira harcadık. Bu sene yardımların miktarı biraz daha fazla olacak. Sosyal yardımı vatandaşların istekleri yönünde şekillendiriyoruz. Yozgat’taki bütün yoksul evler tespit edildi ve Yozgat’ın sosyal haritası çıkarıldı. Yaklaşık 55 ailenin evine sıcak yemek gönderiyoruz. İnsanlar gelip bizim kapımızda beklemiyorlar, 300 küsür aileye düzenli olarak kuru gıda yardımı yapıyoruz. Günlük 3000 tane ekmek dağıtıyoruz. 3 bin ekmeğin yaklaşık bin 200 civarını Yozgatlı olanlara bin 800’ünü de mültecilere dağıtıyoruz. Ekmeği de Sarıhacılı’da açtığımız fırında kendimiz yapıyoruz. Ayrıca 60 aileye evde bakım hizmeti veriyoruz. Kömür yardımı da yapılıyor.” diye konuştu.

“UYGULAMA BU YIL BAŞLAYACAK”
Bu yıl giyim üzerine ‘Sosyal Market’ uygulaması başlatmayı düşündüklerini belirten Arslan: “Bu sene giyimle ilgili olarak ‘Sosyal Market’ uygulaması oluşturmak istiyoruz. İhtiyacı olmayan getirip bırakacak ihtiyacı olan alıp gidecek. Ama burada eski eşyaları kabul etmeyeceğiz. Temizlenmemiş eşyaları kabul etmeyeceğiz. Bazıları torbaya doldurup getiriyorlar onları kabul etmeyeceğiz. Gerekirse biz kendimiz alıp vereceğiz. İnsanlara yakışır malzemelerin olması lazım. Bu uygulamaya her an başlayabiliriz, şu anda üzerinde çalışıyoruz.” ifadelerine yer verdi.

“ÇANTADA HER ŞEY MEVCUT”
Yılbaşı itibariyle başlattıkları ‘Hoş geldin bebek’ uygulamasından da bahseden Arslan şu ifadelere yer verdi: “Şu an yılbaşından itibaren başlattığımız ‘Hoş geldin bebek’ kampanyamız var. Bu uygulamamız da hastanede doğum yapan çocuğuna bir bez, emzik, mama alamayan aileler var. Onlara yönelik bir bebek çantası hazırladık. Tepeden tırnağa bebeğin bütün ihtiyacı bulunuyor çantada. Hastane yönetimi bizden talep ettiği anda belediyemizden arkadaşlarımızla irtibata geçiyorlar ve ailelerin ihtiyaçlarını karşılıyoruz.”