Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen araç tanıtım programına Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Selçuk Yıldırım, Yozgat Belediye Başkanı Kazım Arslan, AK Parti İl Başkanı Harun Lekesiz, Temizlik İşleri Müdürü Ömer Duyar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Yozgat Belediyesi olarak temizlik işlerinde kullanmak üzere farklı görevleri bulunan 16 araç aldıklarını söyleyen Yozgat Belediye Başkanı Dr. Kazım Arslan, ""Araçların tamamı sıfır, son teknoloji ile donatılmış araçlar. Yeni araç filomuz, sıkıştırmalı çöp toplama kamyonu, çöp taksi, kaldırım süpürme aracı, bir açık kasa kamyon, bir mini yıkama aracı, bir konteyner yıkama, bir çevre denetim aracı, bir arazi aracı ve bir tane de binek kontrol aracından oluşuyor" dedi.

Tertemiz, pırıl pırıl, herkesin imrendiği bir Yozgat oluşturmayı hedeflediklerini vurgulayan Başkan Arslan, "Şehrin temiz olması için sadece belediyenin temizlemesi yetmiyor, vatandaşlarımızın da kirletmemesi gerekiyor. Biz görevimizi yerine getiriyoruz. Vatandaşlarımız da kirletmeyecek ve tertemiz bir şehirde birlikte yaşayacağız" diye konuştu.

Çevre kirliliğini önlemeye yönelik de çalışmaların bulunduğuna değinen Başkan Arslan, "Çöp depolama alanımızdaki çöpleri ayrıştıracağız. Ayrıştırdığımız çöplerin ekonomiye kazandırılması gerekenleri ekonomiye kazandıracağız, diğer kısımları ise düzenli depolayacağız" ifadelerini kullandı.

Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç ise “Yozgat Belediyemizi temizlik hizmetleri adına yaptığı çalışmalardan dolayı tebrik ediyorum. Allah kazasız belasız çalışmalar versin. Belediyelerin en önemli görevleri şehri temizlemek, şehrin imarını yönlendirmektir. Yozgat’ta belediye ile birlikte çalışıyoruz. Birbirlerimizin noksanlarını tamamlıyoruz. Gerek İl Özel İdaresi gerek belediye birbirlerine destek oluyor. Biz Yozgat’ta bu tür hizmetlerin daha kaliteli olması için her türlü fedakarlığı birlikte yapacağız.” şeklinde konuştu.

Açıklamaların ardından bünyeye katılan çöp aracını deneyen Yozgat Belediye Başkanı Kazım Arslan, Cumhuriyet Meydanı’nda tur attı. Başkan Arslan’a Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç’ta eşlik etti.

Yozgat Temizlik İşleri Müdürü Ömer Duyar ise araçların teknik özellikleriyle ilgili bilgi verdi. Ardından programa katılan vatandaşlara kavurma ve pilav ikramında bulunuldu.