Bir kısım basında yer alan "Şehit İsmini Parktan Kaldırdılar" haberi üzerine Yozgat Belediye Başkanı Dr. Kazım Arslan bir açıklama yaparak, iddiaların asılsız olduğunu, Şehitlerimizin isimlerinin verildiği, hiç bir yerden kaldırılmadığını ve bu konularda gereken her türlü hassasiyetleri gösterdiklerini belirtmişti.

Bugün Yozgat Belediyesi iddia edilen haber üzerine, Şehit Babası Fahri Turan ile birlikte bir basın açıklaması yaparak bilgi kirliliğine son verdi.

Yozgat Belediyesi tarafından yapılan basın açıklaması şu şekildedir.

Son günlerde sosyal medya ve ulusal medyada yer alan Şehit Mahmut Turan’ın isminin kaldırılmasına dair oluşturan yanlış algı ve bilgi kargaşasından kaynaklanan gündem üzerine açıklama yapma gereği duyduk.

Kamuoyunda, Sarıhacalı Mahallemizde yapılan park ve çevre düzenlemesinin çarpıtılarak, aziz şehidimizin ruhuna bir saygısızlık yapıldığı gerçeği yansıtmamaktadır. Yapılan çalışmanın tamamlanmamış olması ve sosyal medyada meseleyi anlamadan dinlemeden yorumlayan bir takım çevrenin, gerek şehidimizin aziz hatırasına gerekse de Başkanımız Dr Kazım Arslan'ın şahsına yapılanlar bizi derinden üzmüştür.

Evvela bilinmesi gereken şudur ki; şehitlik makamı ve onun aziz hatırası konusunda Belediye Başkanımız Dr. Kazım Arslan'ın hassas ve titiz tutumu kamuoyunca ve Yozgat halkınca malumdur. Bu tür kavramlar üzerinden asla spekülasyonlara müsaade etmemiş bu mevzu gündeme gelmeden önce bu sahanın Şehitler diyarı olarak düzenlenmesi talimatını göreve başladığı ilk gün vermiştir, verilen talimatta Sarı Hacılı Mahallemiz aynı zamanda şehre giriş alanı olması münasebeti ile, bütün ilçelerimiz ve şehrimizdeki şehitlerimiz anısına onları temsilen 14 adet bayrak tepeye konumlandırılmış, çevre düzenlemesi içerisinde ki park da bütün şehitlerimizin künyesi yer alan bir gezi alanında projelendirilmiştir. Ayrıca bayrakların olduğu Şüheda Tepesinin tam karşısına da Kınalı Hasan anıtı yapılarak şehrin girişinde Şehitler diyarına girildiğini hatırlatmak düşünülmüştür. Bilgi kargaşasına neden olan park içerisinde düzenleme yapılarak Şehidimiz Mahmut Turanın ismi çeşmenin yeniden inşa edilen çeşmeye ve şehir merkezinde ki caddeye de ismi verilmiştir. 

Bu düzenlemeler yapılırken Şehit Mahmut Turan’ın park içerisinde bir kitabe ile künyesi, hayatı ve babası Fahri Turan amcamızın şehit oğluna yazdığı şiir yer alacaktır. Bundan sonra parkımızın adı Şüheda Parkı, o alan da Şüheda Tepesi olarak isimlendirilecektir.

Yapılan bu düzenlemeler Şehidimizin babası Fahri Turan ile görüşülmüş, bu şekilde olacak düzenlemeye kendiside razı olduğu belirtmiştir.

Ayrıca Şehit babası Fahri Turan amcamız yaşanan bu yanlış anlaşılmadan ve Başkan Dr. Kazım Arslan'ın şahsına yapılan haksız eleştirilerden de üzüntü duyduğunu belirtmiştir.

Yaptığımız ve yapacağımız hiçbir çalışma aziz şehitlerimizin hakkını ödemekte yeterli olmayacaktır, çünkü onlara bağrını açmış bekleyen bir peygamber varken bütün yapılanlar aciz kalacaktır. 

Bu duygu ve düşünceler ile, Şehidimizin Babası Fahri Turan amcamız ve Yozgat Belediyesi olarak tüm kamuoyuna duyrulur.