Yozgat Belediyesi Çevre Duyarlılığına Önem Veriyor

Yozgat Belediyesi çevre duyarlığını ön planda tutarak, şehrin belirli bölgelerine bayat ekmek kutuları yerleştirerek ekmeklerin çöpe atılmasını önlemeye çalışıyor.
Yayınlanma tarihi: 09 Nisan 2015, Perşembe günü, saat: 11:03

Yozgat Belediyesi çevreye son derece zarar veren atık pilleri geri dönüşüme kazandırmak için resmi kurum ve okullara atık pil kutuları göndererek pillerin çevreye zarar vermesini engelliyorlar. Kağıt ve kartonlar için geri döşünüm tesisi yapılması için çalışmalarına devam ediyor.  

KÜLTÜRÜN OLUŞMASI GEREKİYOR
Yozgat Belediyesi Temizlik İşleri Müdürü Ömer Duyar, "Belediyemiz tarafından uygulamaya koyulan bayat ekmek kutularına vatandaşın tepkisi çok olumlu yönde, tabi bu bir süreç alışkanlıklardan vazgeçmek zaman alıyor. Kutunun içinde ekmekte var çöpte var tabi ki ilk koyduğumuz günler gibi değil, vatandaşlarımız zamanla bayat ekmek atmaya başlıyorlar. Zaman geçtikçe insanlar attıkları çöp yerine hep bayat ekmek atacaklar. Bu bir süreç kültürün oluşması gereklidir" dedi. 

ATIK PİL KAMPANYASI DEVAM EDİYOR
Atık piller ile ilgili sürekli çalışmalarımız devam ediyor diyen Temizlik İşleri Müdürü Ömer Duyar, "TAB'ın öncülüğünde birçok resmi daire ve okullara atık pil kutuları yerleştirdik. Mayıs ayın içerisinde bu kutuları toplayacağız. Tartarak tutanak ile teslim alacağız ve TAB'a göndereceğiz.  TAB'ın bir projesi vardı, her ilde birinci, ikinci ve üçüncü olan okullara çeşitli hediyeler verilecek. Şuana kadar tek bir okuldan 40 kg pil aldık, diğer okullarıda önümüzdeki aylarda alacağız. Bu Atık Pil kampanyası her yıl devam ediyor, gecen yıl belediye olarak tablet dağıtımı yaptık" dedi. 

KAĞITTA GERİ DÖNÜŞÜM YAPACAĞIZ
Duyar, atık kağıt durumuna da değinerek şunları söyledi: "Tüm marketlere ve alışveriş merkezlerin ambalaj atıkların kutusu yapma zorunluluğu var yasal olarak, biz bunu bu ay ki meclisimizden kararı çıkarttık, önümüzdeki hafta içerisinde tebliğlere başlayacağız. Bir tane örnek yaptık Kent Parkın olduğu yere bu kutuyu yerleştirdik. Bireysel olarak kağıt toplayan arkadaşlar bulunmakta fakat biz şuan için firmalar ile görüşüyoruz. Ya biz yapacağız bu işi, araç getirme merkezi kurarak bu işi yapmaya planlıyoruz. Yada ciddi bir firma ile anlaşıp, geri dönüşümü mutlaka yapmamız gerekiyor. Çünkü ekonomi değeri yüksek bir sektör haline gelmiş, bizimde kanunen de zorunlu olan bu geri dönüşümü hayata geçirmemiz gerekiyor." dedi.

Etiketler: yozgat   belediye   çevre  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

7 + 8 = ?

 
haber yazılımı: buki