Türkiye’nin geri kalmış ve en fazla göç veren illerinin başında gelen Yozgat, askeri birlik için harekete geçti. Engelli vatandaş Davut Bayram tarafından sosyal medya üzerinden başlatılan kampanya kişi ve kuruluşların desteğiyle hayatiyete geçiriliyor. Yozgat’tan Davut Bayram ve bir grup askeri birlik talebi için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmek üzere yürüyerek Ankara’ya gidecek. 

Yozgat, başta kamu yatırımları olmak üzere bir fırsatları elinden kaçırmasıyla sıkıntılı süreçler geçirdi. Ekonomik alanda canlılık getiren ve istihdam sağlanmasında önemli katkılar sağlayan teşvik yasaları için ayağa kalkan Yozgat, 2006 yılında ses vermiş ve teşvik konusunda düzenlemeler beklemişti. Yozgat’tan bir grup işçi ve işverenin Ankara’ya yürüme çağrısı dönem içerisinde unutulmuş ve Yozgat teşvikten istifade edememişti. 4325 ve 5084 sayılı teşvik yasalarından faydalanan Yozgat, sonrasında çıkan yasalardan istediğini alamamıştı. Türkiye genelinde istihdam ve üretim sorunu yaşayan Yozgat, hızla göç veren illerin başında gelmişti. 

Üretimin durma noktasına geldiği Yozgat’ta sanayi yatırımlarının yanı sıra bacasız fabrika olarak değerlendirilen üniversite, Polis Eğitim Merkezi, Diyanet Eğitim Merkezi, Adalet Eğitim Merkezi ve Askeri birlik gerçeği öne çıktı. Üniversiteden yeteri kadar istifade edemeyen Yozgat, POMEM’den de son zamanlarda arzu ettiği karşılığı alamadı. Diyanet Eğitim Merkezi ve Adalet Eğitim Merkezi’nin nasıl bir işlem göreceği meçhuliyetini koruyor. 

Büyükşehirlerdeki askeri birliklerin taşınmasının gündeme gelmesi ile birlikte Yozgat gibi Anadolu’da geri kalmış iller ayağa kalktı. Çankırı Zırhlı Birlik konusunda şansını iyi değerlendirirken Yozgat’ta bir birliği almak için çaba gösteriyor. Diğer eğitim kurumları gibi askeri birlikte Yozgat için bacasız fabrika olarak değerlendiriliyor. 

Büyükşehirlerdeki askeri birliklerin Anadolu’ya taşınmasına yönelik çalışmalara Yozgatlı siyasilerin sessiz kalması şaşkınlıkla karşılandı. Çankırı milletvekilinin kendi eline kazandığı zırhlı birlik nedeniyle takdir toplarken, Yozgatlı siyasilerde tepki çekti. AK Parti hükümetinin önemli isimleri arasında bulunan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın askeri birliğin Yozgat’a kazandırılmasında gerekli adımı atmaması da tepki çeken diğer bir nokta oldu. 

Askeri Birliğin Yozgat’a kazandırılması amacıyla engelli bir vatandaş öncülük etti. Hayatını tekerlerli sandalye de geçirmek durumunda kalan Davut Bayram’ın, sosyal medya üzerinden başlattığı kampanyaya kişi ve kuruluşlarda destek verdi. Bayram, Yozgat’ın ihtiyacını Yozgat’ta yaşayan insanların bileceğini belirterek, askeri birlik için Cuma günü yola çıkacağını aktardı. 

Bayram, “Kaybedilmiş mevzuatlardan insan yıkılmaz. Ben yalnız gitmeye de hazırım. Bir idik, iki olduk.
Gelinen noktada tesadüfen ötesine geçen bir durum var. Bugün memleket mesele olunca bir araya gelmeye başladı. Bunun herhangi bir parti ile olmasına karşıyım. Bize Yozgat üst kimliği lazım. Acemi birliğini alırız, almayız biz bu yola gideriz. Beraber olandan da karşı dumandan da Allah razı olsun. Yozgat ne beraber olanı ne de karşı çıkanı unutmaz. Toplumun her kesiminden bizimle beraber bir hareket oluşuyor. İnşallah olumlu sonuçlanır. Kimde hata var noktasından ziyade bugün ne yapabilirim noktasına bakalım. Bu yolda yapılanı sadece Allah bilecek. Bunun karşılığını da sadece Allah’tan bekleyeceğiz. Katkı sunmak isteyen her insanın her türlü katkısına varız. Biz bugün Yozgat için bir şey yapmak için buradayız. Yozgat’ın bu kadar öksüz bu kadar itilmiş katılmış kalmaması gerekiyor. Bu memleketin her şeyden çok tek vücut Yozgatlı olmaya ihtiyacı var. Bu yolda canımız yanabilir başımıza ne gelir, bilmiyorum. Derdimiz Yozgatlıların olumlu bir sonuca ulaşmasını istiyoruz” dedi. 

Yozgat Ticaret ve Sanayi Başkanı Metin Özışık ise Türkiye’nin 15 Temmuz’da kritik bir dönemi atlattığını söyledi. Ülkenin sıkıntılar içerisinde olduğuna değinen Özışık, bu faaliyetin devlete değin, tarihe ve değerlerle darbe girişimi olduğunu ifade etti. 

15 Temmuz’ta önemli bir kazanımın ortaya çıktığını aktaran Özışık, “Bir olursak, birlik olursak ne kadar güçlü olabileceğimizi görmüş olduk. Bunu hatırlatmış oldu. Hem savunma hem başbakan hem de Cumhurbaşkanı askeri birliklerin çeşitli sebeplerle daha küçük şehirlere taşıyacağım söyledi. Sosyal medyada eleştiriler var. Alt yapımız var mı diye. Biz öncelikle Yozgat’ın sosyoloji ekonomik ilişkilerin iyi olmadığı. Bu göçü durdurmak için temel dinamik tüketimi artırmak. Üretimi artırmak önemli. Merkezde ilçenin tüketimini artırmak adına bir askeri birliğin Yozgat’a gelmesi büyük önem taşıyor. Büyük şehirlerdeki askeri birliklerin Anadolu la nakledileceğini öğrendiysek. Geleceğe yatırım yapmak için adım atmak istedik. Yozgat’ın sıkıntılarını anlatmak için Ankara’ya yürüyeceğiz. Biz bir yola çıkıyoruz. Cuma namazından sonra hareket edeceğiz. Alandan hareket edeceğiz. Saat ikide bütün sendika, STK başkanları medyanın desteği önemli. Belediye başkanımızın böyle birşey için bizden daha çok destek vereceğini düşünüyorum. Siyaset üstü bir yürüyüş. Nüfus cüzdanında Yozgat yazan herkesin bize destek vereceğini düşünüyorum. Yozgat başkomutanına gidiyor. Eğer randevu alabilirsek birlik sözü almamız garanti. Yozgat en büyük nüfusu Sincan ve Mamak’ta onların da desteğini bekliyoruz. Kendini özde Yozgatlı hisseden herkesi meydana bekliyoruz. Birinci gün akşam Yerköy’de konaklayacağız” dedi.