Yozgat Barosu Başkanı Mehmet Şimşek, sosyal medya, yazılı ve görsel basında “Yozgat Barosundan Bekir Bozdağ hakkında soruşturma başlatıldı”, “OHAL KHK’ları sebebiyle Bekir Bozdağ Yozgat Barosunun hedefi oldu” gibi bir çok haberlerin yayınladığını belirterek, bahse konu haberlerin içerisi ve yarattığı algının gerçeği yansıtmadığını belirtti.

Baro Başkanı Mehmet Şimşek, yaptığı yazılı açıklamada konuya ilişkin şunları ifade etti: “07/02/2018 tarihinde sosyal medya ile yazılı ve görsel basında Baromuz levhasına kayıtlı ve halen Başbakan Yardımcılığı görevi yürüten Sayın Bekir Bozdağ hakkında ”Yozgat Barosundan Bekir Bozdağ hakkında soruşturma başlatıldı”, ”OHAL KHK'ları sebebiyle Bekir Bozdağ, Yozgat Barosunun hedefi oldu”, ”Bekir Bozdağ’ı disipline sevk ettiren avukat anlatıyor” gibi birçok haber yayınlanmıştır.

Bahse konu haberlerin içeriği ve yarattığı algı gerçeği yansıtmamaktadır. Ankara Barosuna kayıtlı bir meslektaşımız tarafından Baromuza yapılan şikayet üzerine Baromuz levhasında kayıtlı Bekir Bozdağ hakkında avukatlık kanunu 141/2 maddesi uyarınca ”şikayet, ihbar ve istek üzerine Baro Yönetim Kurulunca disiplin kovuşturması açılıp açılmayacağı konusunda karar verilmek üzere disiplin soruşturması başlatılmıştır. Disiplin soruşturması açılması bahsedildiği üzere kanuni zorunluluk gereği olup şikayet konusu incelenmiştir. İnceleme sonucu Yönetim Kurulumuzca;” şikayet edilenin OHAL sürecinde çıkarılan KHK’lar ile ilgili eylem ve tasarrufları, Yürütme Organı, Bakanlar Kurulu üyesi ve Adalet Bakanı sıfatları ile gerçekleştirdiği, 1136 sayılı kanunun 43/2 maddesi gereği şikayete konu süreç içerisinde ve halen milletvekili olması sebebiyle avukatlık yapmasının yasal olarak mümkün olmadığı, isnat edilen eylemlerin avukatlık görevinden kaynaklanmadığı ve bu görevin ifası sırasında işlenmediği gerekçeleri ile “disiplin kovuşturması açılmasına mahal olmadığı” yönünde karar verilmiştir. Kamuoyuna saygı ile sunarız.”