Bozok Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde düzenlenen törenin açılış konuşmasını yapan Bozok Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Hanife Mut; “Ziraat Fakültesi kurulduğu günden itibaren tarım sektörünün beklentilerine uygun olarak eğitim veren, ilimiz çiftçisinin ihtiyaçlarını karşılayacak yeni bilgiler üreten genç ve dinamik bir fakültedir. Bu bağlamda, 2017 yılında 43 uluslararası makale, 9 ulusal makale, 66 uluslararası bildiri ve 21 ulusal bildiri ile Üniversite Araştırma Laboratuvarı tarafından 2017 yılında ülkemizdeki Ziraat Fakülteleri arasında 1. sırada yer alarak büyük bir başarı örneği göstermiştir.” dedi.
 
Proje yürütücüsü Ziraat Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Emine Sema Çetin ve Proje ortağı Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Rüstem Cangi Yozgat’ta bağcılığın geliştirilmesi projesinde yapılacak çalışmalar ve getirileri konusunda detaylı sunum yaptılar.
 
Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Salih Karacabey ise 2006 yılından sonra kurulan üniversiteler için bölgesel kalkınma odaklı misyon farklılaşması adı altında proje uygulandığını belirterek bu proje çerçevesinde üniversiteler bulundukları ilin imkanlarını şartlarını değerlendirerek kendilerinde yeni bir yol haritası çizme  çabası içinde olduklarını söyledi.
 
Bozok Üniversitesi olarak Yozgat’ın potansiyellerini aktif hale getirebilmek için büyük bir gayret içerisinde olduklarını dile getiren Rektör Karacabey bu  noktada Yozgat Valiliği'nin İl Özel İdaresi aracılığıyla sağladığı desteğe teşekkür ederek, “Bu destek devam ettiği sürece biz tarım ve hayvancılıkta ve bir çok alanda  ilimizin potansiyellerini harekete geçirmek için bilgi ve teknik destek vermeye her zaman hazırız.” dedi.
 
Ziraat Fakültesi'nin geçen yıl Şefaatli ilçesinde bir çok çiftçiye budama teknikleri eğitim vererek ciddi verim aldıklarını söyleyen Rektörümüz Prof. Dr. Salih Karacabey, bağcılığın yeniden canlandırılması adına bölge insanının gelir düzeyini artıracak yeni çalışmaların devam edeceğini ve aşılı asma fidanı üretim ünitesinin de bu hedef dahilinde oluşturulduğunu söyledi.
 
Rektör Karacabey konuşmasının sonunda bu anlamlı projenin hayata geçmesinde öncelikle Ziraat Fakültesi’ndeki öğretim elemanlarına, bu projeyi destekleyen Yozgat Valiliği aracılığıyla İl Özel İdaresi'ne  teşekkür ederek aşılı asma fidan üretim ünitelerinin ilimize bölgemize ve ülkemize hayırlı olmasını temennisinde bulundu.
 
Yozgat’ta Bağcılığı Geliştirme Projesi kapsamında geçen yıl Yozgat ve ilçelerinde bağcılıkla uğraşan, iki dönüm ve üzerinde bağı bulunan çiftçilere 5 bin adet tüplü asma fidan dağıttıkları belirten Vali Kemal Yurtnaç da yaptığı konuşmada, “Bugün de,  Bozok Üniversitesi Ziraat Fakültesi bünyesinde son model teknolojik yapıya sahip 'Aşılı Asma Fidan Üretim Üniteleri'nin açılışını gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz.” dedi.
 
Türkiye’nin önemli tarım merkezilerinden biri olan Yozgat’ta tarım ve hayvancılığın geliştirilmesi için dün olduğu gibi bugünde desteklerinin devam edeceğini ifade eden Vali Yurtnaç, “Üniversiteler bilgiyi elde etmek, bilgiyi oluşturmak aynı zamanda muhataplarına da alanında tecrübe etmesi lazım. Eğer bu bilgi insanların hayatlarında kullanılabilir hale gelirse o zaman bir ekonomik değer haline geliyor demektir. Bağcılık konusunda üniversitemizin yaptığı bilimsel çalışmalar ile çiftçiler artık bilinçli hale geldi. Aşılı Asma Fidan Üretim Üniteleri’de bu amaç dahilinde kurulmuştur. Asmaların aşılı olması daha dayanaklı ve verimli olması anlamında Yozgat tarımı için önemli bir kazanımdır, emeği geçenlere teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.
 
Vali Yurtnaç, konuşmasının sonunda öğrencilere seslenerek: “Sizlerin devlet kapısını beklemenize hiç gerek yok. Hazine arazilerini kiralayarak aldığınız desteklerle üretim yaparak hem kazanacak hem de devletinize kazandıracaksınız. İlla memur olunacak diye bir kaide de yok. Bu algınının kırılarak üreten, ekonomik kazanım elde eden ve bulunduğu ile katkı sağlayan girişimciler olarak sizleri görmek isteriz” şeklinde konuştu.
 
Konuşmaların ardından Aşılı Asma Fidan Üretim Üniteleri'nin açılışı gerçekleştirildi. Vali Kemal Yurtnaç ve Rektör Prof. Dr. Salih Karacabey, uygulamalı olarak asma fidanlarının aşılama işlemini yaptı.