Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından yapımı tamamlanan Yozgat İçmesuyu Projesi’nde mutlu sona ulaşıldı. Yozgat’ın 2050 yılına kadar olan içmesuyu ihtiyacını garanti altına alacak proje çerçevesinde Musabeyli Cemil Çiçek Barajı’ndan temin edilen su gerekli analizlerin ardından Yozgatlıların kullanımına sunuldu.

Yozgat’ın, Yerköy ilçesinin, Yozgat Organize Sanayi Bölgesi ve Kırşehir’in Çiçekdağı ilçesindeki 287 bin 148 kişinin içme ve kullanma su ihtiyacını 2050 yılına kadar ortana kaldıracak olan Musabeyli Projesi İçmesuyu İsale Hattı ve Arıtma tesisi daha önce tamamlanmıştı.

Memba Kalitesinde Su Yozgatlıların Kullanımına Sunuldu
Proje ile bölgede yaşayan vatandaşlara yıllık 17,5 milyon metreküp içme ve kullanma suyu temin edileceğini vurgulayan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Yozgat Belediyesi’nin talebi üzerine geçtiğimiz günlerde gerekli analizleri yaparak arıtma tesisinden 15.000’lik depoya, DSİ ve TOKİ depo ile Yerköy depoya su verildi. Böylece memba kalitesinde içmesuyunu Yozgatlı vatandaşlarımızın kullanımına sunmuş olduk” diye konuştu.

Yozgat’a Yaklaşık 840 Milyon Liralık Su Yatırımı
Yozgat’ın Bakanlıkları açısından önemli bir il olduğunun altını çizen Prof. Dr. Veysel Eroğlu “2003 yılından bu güne kadar sadece Bakanlığımıza bağlı DSİ Genel Müdürlüğü tarafından Yozgat’a 840 milyon liraya yakın yatırım yaptık. Bundan sonra da Yozgat için su yatırımlarında cimri olmayacağız” değerlendirmesinde bulundu.