Bahardan yaza geçişte hemen herkes yorgunluktan şikayet ediyor... İşlenmiş gıdalar, stres ve hava kirliliği gibi birçok faktörün vücutta toksik birikimene yol açarak yorgun düşürdüğünü söyleyen Prof. Dr. Dilek Demir Erol, toksinlerden arınmak için detoks öneriyor. "Hastalıklardan korunmak, gençlik enerjimizi ve görünümümüzü uzun yıllar devam ettirebilmek için bedenimizdeki bu toksik birikimini dışarı atmamız gerekiyor" diyen Prof. Dr. Erol, her evde bulunan malzemelerle detoks yapımını şöyle anlatıyor...

ARINDIRAN ÖNERİLER
* Haftada 1 kez vücudunuzu arındırın. Örneğin 1 gün boyunca sadece evde sıkılmış doğal meyve suyu, içme suyu ve yanında çiğ meyve ve sebze tüketin.
* Kırmızı et, şarküteri, sakatat, rafine gıdalar, konserveler, şeker, tuz, kahve, alkollü içecekler ve nikotini azaltın.
* Sadece filtre edilmiş, pH düzeyi 7 veya üzerinde olan içme sularından tüketin.
* Yumurta, buğday, süt ve ürünlerini belirli dönemlerde sıra ile yiyin. Hepsini aynı dönemde tüketmemeye özen gösterin.
* Hem klorofil hem de vitaminler açısından ideal detoks ajanı olan bir bağ maydanozu kaynayan suya atıp, suyun altını kapatın ve bu suyu ılık olarak gün içerisinde için.
* Sofranızda en sık bulunan ürünler, meyve-sebze, tahıl, baklagiller, az yağlı süt-yoğurtpeynir, organik beyaz et ve balık olsun.
* Limon vücut için en ideal asit düzenleyicidir. Her gün tüketin.

NASIL YAPILIR?
Sadece beslenmeye dikkat ederek detoks yapılamayacağını söyleyen Prof. Dr. Dilek Demir Erol; şöyle konuştu: "Beslenmemizde yapacağımız değişikliklerle vücudumuza yeni toksin eklemeyi kısıtlayabiliriz ama atmak için egzersizlerle terlememiz, idrar ve dışkı yoluyla da zehirlerimizi atmamız gerekir."

KÜRLER HALİNDE UYGULAYIN
Detoksu evde haftada 1, 3 ya da 7 gün veya en uzun 15 günlük kürler halinde gerçekleştirmek mümkün... 
UYANINCA: Bir bardak ılık suya bir kaşık limon suyu veya bir kaşık elma sirkesi ekleyerek için. 
YEMEKLERDE: Maydanoz ve sarımsak tüketin (tercihen çiğ), ayrıca kırmızıbiber ve zencefil çorbalara katılarak tüketilebilir. 
YEMEK ARALARINDA: Papatya, zencefil, ıhlamur, meyankökü gibi arındırıcı bitkisel çaylar tüketin. 
AKŞAM : Rahatlatıcı özelliği ile uyku için de ideal olan papatya çayı tüketin.

ALIŞKANLIKLARI DEĞİŞTİRME ZAMANI
PİŞİRME METOTLARI: Tükettiğimiz gıdalar kadar önemli bir diğer unsur da pişirme metotları. Kızartma yapmamaya, yağı aşırı ısıtmamaya özen gösterin. Haşlama ya da buharda pişirme usullerini tercih edin. Ayrıca pişirme yapılan kapların paslanmaz çelikten, cam veya porselenden olmasına özellikle dikkat edin.

DETERJANLAR: Gerek bulaşık yıkarken gerekse banyoda kullanılan sabunların, bitkisel özlerden olmasına dikkat edin. Kimyasal katkıları olan ürünlerden kaçının.

DUŞ VE BANYO: Ölü derilerden arınıp gözenekleri açmak toksinlerden daha kolay kurtuluş sağlar. Cilde kuru fırça ile yapılan masaj kan dolaşımını hızlandırarak, ciltteki oksijen oranını arttırır. Evde detoks yapmak istediğinizde küveti su ile doldurup, cildi tahriş eden zararlı kimyasallar içeren sabunlar yerine, papatya, biberiye, okaliptüs ve adaçayı gibi doğal yağlar kullanabilirsiniz. Ayrıca banyonuza yarım bardak içme sodası ve/veya deniz tuzu da ilave edebilirsiniz.

VİTAMİNLER: Detoks sırasında, beslenme programınızı ve diğer tedavilerinizi desteklemek için vitamin alabilirsiniz. Alınması gereken en ideal antioksidan vitaminler; çinko, kalsiyum, B vitaminleri (özellikle B3), C vitamini, selenyum, A vitamini, E vitamini.

VÜCUDUN VERDİĞİ SİNYALLERE DİKKAT!
Baş, sırt ve eklem ağrıları, sık sık soğuk algınlığına yakalanmak, yorgunluk, sinirlilik, öksürük, uyku hali, göğüs hırıltısı, uykusuzluk, bulantı, boğaz ağrısı, baş dönmesi, hazımsızlık, değişken ruhsal yapı, sinüslerin tıkanması, ağız kokusu, dolaşım bozukluğu, ateş, depresyon, kabızlık gibi şikayetleriniz var ise acil detoks uygulamanız gerekiyor..