Yöresel ürünlere pazar oluşturuluyor

Yozgat Belediyesi, yerel el sanatlarının işlenip, yapıldığı ürünlere pazar oluşturmak amacıyla başlattığı çalışma kapsamında hazırlanan el emeği ürünler sergilenerek, halkın beğenisine sunuldu.
Yayınlanma tarihi: 05 Mayıs 2015, Salı günü, saat: 02:41

Yozgat Belediyesi'nin Halk Eğitim Merkezi ile birlikte açtığı kurslarda yer alan el emeği göz nuru dört boyutlu resim, çini, halı, kilim, çeyiz sandığı, kırma tel işleme gibi ürünler Belediye Kültür Merkezi Salonu'nda sergilendi.

Sergiyi gezen Belediye Başkanı Kazım Arslan, görevlilerden bilgi aldıktan sonra yaptığı açıklamada, Yozgat Belediyesi olarak kursları düzenlemekteki amaçlarının öncelikle bayanların meslek sahibi olmalarını, kabiliyetlerini geliştirmelerine katkı sağlamak olduğunu söyledi. Arslan, ''Onun ötesinde de burada üretilenlerle ilgili de bir Pazar oluşturmak, Yozgat'a gelen insanlara sunabileceğimiz veya Yozgat’tan gidenlerin götürebileceği hediyelik eşya noktasında bir sıkıntı var, aynı zamanda biz bu açığı kapatmak istedik, bu kurslarda. Bu kurslarda üretilen bütün ürünleri biz belediye olarak satın alacağız ve bunları toplumun istifadesine sunacağız, dolayısıyla hanımlarımızın emeklerini değerlendirmiş olacağız. Hem de aile bütçesine katkı sağlamış olacaklar, bütçelerine gelir elde etmiş olacaklar, yapmak istediğimiz şey budur'' dedi. 

Arslan, çini, el sanatları, yemeni, yazma gibi işleme çalışmaları, halı, çeyiz sandığı, perspektif denilen sanatlarla ilgili çalışmalara yönelik ürünlerin sergide bulunduğunu kaydetti. Arslan, ''İstediğimiz kadar hanımların katılımı kurslara sağlanmadı, insanlar daha çok hazır şeylerle uğraşmak istiyorlar. Burada biz hazır şeylerle uğraşmanın dışında bir şeyler üretmelerini ve buna katkı sağlamalarını istiyoruz, yani dileğimiz hanımların daha fazla bu kurslara katılmaları ve bunun daha çok yaygın şekilde devam etmesi'' diye konuştu. 
Haber/Fotoğraf: Seyfi Çelikkaya

Etiketler: yöresel   ürün   yozgat   belediye   başkan   kazım arslan  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

4 + 8 = ?

 
haber yazılımı: buki