2016 Yılının 2’nci Dönem İl Koordinasyon Kurulu toplantısı Vali Kemal Yurtnaç’ın başkanlığında İl Genel Meclisi Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.
 
2016 yılının 2’nci dönem sonu itibariyle yapılan yatırımların ele alındığı, toplantıda konuşan Vali Yurtnaç, Yozgat’ın dışardan algısıyla mevcut potansiyeli arasında büyük bir farkın olduğunu vurguladı. Vali Yurtnaç “Dışardan görünen Yozgat algısını daha da olumluya çevirerek, Yozgat’ın fırsatlarını dış kamuoyuna bildirmek zorundayız. Bu maksatla da kurumlarımız mevcut pozisyonlarını yeniden değerlendirerek Yozgat’ın fırsatlarını il dışına nasıl daha etkili tanıtabiliriz buna kafa yoracak. Böylelikle dışardaki Yozgat algısını, Yozgat imajını bu şekilde daha da olumluya çevireceğiz’ şeklinde konuştu.
 
Bürokratik Engelleri Kaldıracağız
Yatırım amacıyla ilimize gelen müteşebbislere gerekli kolaylığın sağlanacağını söyleyen Vali Yurtnaç, “Bürokratik engelleri kaldıracağız. Göreve başladığım ilk gün de söyledim. Yozgat’ta 3Y olmayacak. Yok, Yarın ve Yavaş anlayışı olmayacak. Halkın, müteşebbisin önünü açtığımız zaman bu şehrin gelişimine katkıda bulunmuş oluyoruz. İdarecilik sorumluluk ve riske girmeyi gerektirir. Sorumluluk almayan ve riskten kaçan kişi idarecilik yapamaz.  Bu ili yöneten yöneticiler olarak bizler öncelikle riski sevmeliyiz ve riskin içerisinde yer almalıyız” ifadelerini kullandı.
 
Yurtnaç, “Yatırımlar planlanırken etki analizi yapacağız. Yani bir yatırım yapılırken topluma katkısı ne olacak, bölgedeki nüfus hareketi ne durumda, bunları ön planda tutarak adımlar atacağız. Sonuca ve sürece odaklı çalışacağız. Üretecek, soracak, sorgulayacak, takip edecek, sonuç alacak bir yapıda Yozgat’ı hep bilirlikte iyi günlere götüreceğiz” diye konuştu.    
       
Yatırımlar Ele Alındı
Vali Kemal Yurtnaç, devam eden yatırımlar hakkında bilgiler verdi. Yurtnaç, kentin birçok bölgesinde yatırımların devam ettiğini, Yozgat'ta gözle görünür bir değişimin yaşandığını belirtti. Yozgat'a genel bütçe yatırımı olarak 2016 yılının 2’nci dönem sonu itibariyle 4 milyar 625 milyon TL proje bedelli toplam 286 projenin bulunduğunu söyleyen Yurtnaç, “2016 yılında 4 milyar 625 milyon proje bedelli 286 projemiz mevcut. Yıl ödeneği 562 milyon TL. 2016 yılının ilk altı aylık diliminde 232 milyon TL harcama yapıldı ve nakdi gerçekleşme oranı yüzde 41. Tabi ki bu nakdi gerçekleşmenin fiziki gerçekleşmesi de önemli. Bu fiziki gerçekleşmelerin de biran önce yapılması, icraya geçmesi lazım. Bu 286 projeden 29 tanesi tamamlanmış, 170 proje ise devam ediyor. 46 projemiz ihale aşamasında.
 
Mahalli idareler noktasında ise 497 milyon TL proje bedelli 215 projemiz mevcut. Yıl ödeneği 310 milyon TL. 2016 yılı ilk altı aylık diliminde 82 milyon TL harcama yapıldı ve nakdi gerçekleme oranı yüzde 26. Bu 215 projeden 17’si tamamlandı, 171 projede ise çalışmalar devam ediyor. 19 proje ihale aşamasında ve 8 projeye başlanılamadı” dedi.  
 
Toplantıda daha sonra Yatırımcı Kurum ve Kuruluş Müdürleri, 2016 yılı 2’nci dönem sonu itibariyle yatırımları hakkında bilgiler sundu.
 
İl Özel İdaresi, İl Genel Meclisi Toplantı Salonu'nda gerçekleşen toplantıya Vali Kemal Yurtnaç’ın yanı sıra Vali Yardımcıları Yavuz Güner ve Gökhan İkitemur, Belediye Başkanı Kazım Arslan, Üniversite Rektörü Salih Karacabey, ilçe kaymakamları, bölge müdürleri, yatırımcı kuruluş yöneticileri, ilçe ve belde belediye başkanları katıldı.