Yılmaz'dan, Çiftçilere Sertifikalı Tohum Uyarısı

Yerköy Ziraat Odası Başkanı Y. Bahri Yılmaz, çiftçilerin yeni ekim hazırlıklarına başladıklarını belirterek, çiftçilerin yeni ekim döneminde sertifikalı tohum kullanmaları konusunda uyarıda bulundu.
Yayınlanma tarihi: 07 Eylül 2015, Pazartesi günü, saat: 11:15

Yerköy Ziraat Odası Başkanı Bahri Yılmaz, çiftçilerin daha kaliteli ve yüksek verim elde etmeleri için sertifikalı tohum kullanmalarını istedi. Yılmaz,“Çiftçilerimizin bir çoğu yıllardır aynı tohum üzerinden ekim yapıyorlar. Buda yüksek verimi ve kaliteyi düşürüyor. Bu açıdan sertifikalı tohum ekmeleri halinde daha kaliteli ve yüksek verim elde edebilirler. Bir dekar araziye çiftçi kendi tohumundan 26-27 kiloya kadar ekim yapılırken, sertifikalı hububat tohumluktan 20-22 kilo ekilmektedir. Sorgun Ziraat Odası olarak yıllık 500 ton civarında sertifikalı tohum satışı yapıyoruz” dedi.

Çiftçinin yeni ekime başlamadan önce mutlaka Ziraat Odası Mühendisleriyle fikir alış verişinde bulunmaları gerektiğini vurgulayan Yılmaz, “Çiftçimiz ekim yapmadan önce mutlaka ziraat odamıza uğrayarak ziraat mühendislerimizden ekim hakkında gerekli bilgi alabilirler. Çiftçilerimizin hangi tarlaya hangi tohumu, dekar başına kaç kilo tohum atılması gerektiğini ve hangi derinlikte ekilmesi gerektiği konularına bilgi alabilirler ” diye konuştu.

Haber: O.Ekinci

Etiketler: bahri yılmaz   yerköy  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

10 + 4 = ?

 
AnketTümü
Cumhurbaşkanı Adayınız Kimdir
 
haber yazılımı: buki