Orta Anadolu Kalkınma Ajanskı (ORAN) tarafından düzenlenen Yozgat Kalkınma Vizyonu Çalıştayı'na katılan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, yapılan yatırımlarla ilgili bir dizi incelemelerde bulunduktan sonra Kalkınma Vizyonu Çalıştayı'na katıldı.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Yozgat ziyareti kapsamında önce Yozgat Havaalanının yapılacağı araziyi inceledi. Bakanlar daha sonra Yozgat Valiliğini ziyaret ederken, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Hızlı tren projesinin Yozgat'a geliyor olması devrim niteliğinde bir proje olduğunu belirterek, "Uygulamadan kaynaklanan bazı sıkıntılar bazı gecikmeler olsa da bu tür projeler aslında nesillik projelerdir. Bittiği zaman bütün bu coğrafyanın inşallah kaderini etkileyecek, ekonomik sosyal ve kültürel hayata her bakımdan çok önemli etkileri olacak bir projedir" dedi.

Yozgat Valiliği ziyareti sonrası Grand Ser Otelde Orta Anadolu Kalkınma Ajansı (ORAN) tarafından düzenlenen Yozgat Kalkınma Vizyonu Çalıştayı'na katılan Kalkınma Bakanı Yılmaz, konuşmasına "Nereye gideceğini bilmeyen gemiye hiçbir rüzgarın faydası olmaz" sözüyle başlayarak, "Yani önce nereye gitmek istediğinizi tayin etmeniz lazım ondan önce de nerede olduğunu bilmeniz gerekiyor. Neredeyiz, nereye gitmemiz lazım, nasıl gideriz sorusudur. Bu çalışlar işte bu sorulara cevap aradığımız çalışmalardır" dedi.

Türkiye 2023 vizyonu ve daha ötesini gerçekleştirecekse, bunu sadece belli büyük illerin, belli yörelerin kalkınmasıyla değil, bütün ülkenin kalkınması ve gelişmesiyle başaracağına dikkat çeken Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, “Her ilimizin, bölgemizin potansiyelini iyi değerlendirerek yerel aktörlerle harekete geçirmesi gerek. Burada yapılan çalışmalar sadece Yozgat'ın kalkınmasına değil ülkemizin de daha genel kalkınmasına katkı sağlayıcı çalışmadır. Biz buna kapsayıcı kalkınma diyoruz. Herkesi içine alan, bütün kesimleri içine alan, herkesin katkıda bulunduğu ve nimetlerinden de bütün kesimlerin faydalandığı kalkınma. Kalkınmada kültür ve tarih turizmi dışında jeotermal turizm çok önemli bir yere sahip. Jeotermal gerçekten çok önemli bir kaynak. Yozgat bu noktada çok şanlı bir ilimiz. Jeotermalle turizm yaparsınız, tarım için kullanabilirsiniz, enerjide, ısıtmada, seracılıkta başka alanlarda kullanılabilir. Hem iyi tespit edip hem de iyi projelendirerek turizmde kullanmakta fayda var. Bu konuda yapılacak çalışmalara her zaman destek olmaya hazırız" diye konuştu.