Yiğit, et üreticilerini uyardı

Yozgat Et Üreticileri Birliği Başkanı Nusret Yiğit, son günlerde artan et fiyatları ile ilgili üreticilerini uyardı.
Yayınlanma tarihi: 22 Ağustos 2015, Cumartesi günü, saat: 09:27

Üreticilerin dahi rahatsız olduğu karkas fiyat artışının canlı hayvan fiyatını artırdığını ve bundan üreticinin dahi rahatsız olduğunu belirterek,panik havasına kapılmadan işlerine devam etmesi gerektiğini  belirten Yozgat Et Üreticileri Birliği Başkanı Nusret Yiğit, "Üreticinin, Et Üreticileri Birliği olarak hem sözlü hem yazılı basında fiyatların yükselmesinin beklenmesi ve kesime gelen hayvanların elde tutulmamasıyla birlikte kiloda elde edilecek 1-2 lira için geleceklerinin tehlikeye atılmaması gerekir. Karkas ette yaşanan fiyat artışı canlı hayvan fiyatını artırmış ve bundan üretici dahi rahatsız olmuştur. Kesim fiyatlarının anormal bir şekilde kiloda 27-28 liraya çıkması perakende fiyatlarımızın aşırı şekilde artmasına  sebep olmuştur.

Sayın Başbakanımızın başkanlığında yapılan Ekonomi Koordinasyon Kurulunda kararlar alınmıştır. Dileğimiz bu kararların üreticiyi mağdur etmeyecek şekilde karkas et de taban ve tavan fiyatlarına müdahale kurulu olan Et ve Süt Kurumunun bir miktar et ithalatı yapmasını ve fiyatların normal düzey olan kiloda 23-24 lira civarında seyretmesini sağlamasıdır. Bu durumda yanlış bir algı ortaya konmuş sanki karkas et ithalatı herkese açılmış gibi bir algı haline dönüştürülmüştür. Bu durumun piyasalarda sert dalgalanmalara sebep olduğu tarafımızca gözetlenmektedir. Fiyatlar düşüyor diye dün olmadığı söylenen besili hayvanların birden bire piyasaya çıkarılması kiloda 23-24 lira civarında olması gereken karkas et fiyatını daha aşağıya düşürebilir. Sıkıntılı durumlarda üreticiye kol kanat geren Et ve Süt Kurumumuz karkas et fiyatlarında değişiklik yapmayarak kesime devam etmektedir.

Bizlere düşen görev panik havasına kapılmadan işimize devam etmektir. Et ve Süt Kurumu üreticiyi mağdur etmeyecek ama fiyat dengesini sağlayacak eti belli bir miktarda ithal edecektir” dedi.

Resmi kaynaklar kurumunun bunu müdahale amaçlı  yaptığını ve üreticinin mağduriyetine yol açacak bir etkisi olmayacağını bildirdiğini vurgulayan Yiğit. sükuneti koruyarak yola devam etmekte fayda gördüğünü sözlerine ekledi.

Etiketler: nusret yiğit   et   üretici  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

2 + 4 = ?

 
AnketTümü
Cumhurbaşkanı Adayınız Kimdir
 
haber yazılımı: buki