Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Yerköy - Sivas arası elektromekanik sistemler başta olmak üzere üst yapı dahil ihale ilanına çıktıklarını belirterek, Ankara- Yerköy arasının ihale hazırlığını yapıldığını, 2018’in 2’nci yarısında Ankara-Sivas yüksek hızlı trenini Ankara - İstanbul’a bağlanmış olacağını söyledi. 

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, incelemelerde bulunduğu Ankara - Sivas Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattı Elmadağ şantiyesinde, “Amacımız 11 saatlik bir seyahat süresini 2 saate indirmek” dedi. 

Ankara - Sivas hızlı treninin 405 kilometrelik bir mesafeye sahip olduğunu belirten Bakan Arslan, “Şuan yaklaşık 11 saatlik bir seyahat süresini amacımız 2 saate indirmek ve insanımızın hayatını kolaylaştırmak, zamandan tasarruf etmek, yakıttan tasarruf etmek. Bu 405 kilometrelik güzergâhın tamamının alt yapısında şuan çalışıyoruz” ifadelerini kullandı. 

Yapılan çalışmalara ilişkin teknik bilgiler veren Bakan Arslan, “7 etapta ihale ettik. Ortalama yüzde 70 ilerleme sağlamış durumdayız. Yine şuan bulunduğumuz yer özellikle Elmadağ - Kırıkkale arası 4 tane büyük viyadüğümüz var. En büyüğü bin 800 metre uzunluğunda olmak üzere toplam 6 bin 200 metrelik 4 viyadüğümüz var. Bu viyadükler özellikle ayak açıklıkları veya kolon açıklıkları arası 90 metre. En yükseğinin yüksekliği ray kolunu düşünürseniz 94 metre, ki demiryolu sektöründeki Türkiye’deki en büyük ayak açıklığı ve ray yüksekliği olacak” dedi. 

"Bulunduğumuz noktada bir başka özel işlem daha yapılıyor" diyen Arslan şu açıklamalarda bulundu: "Dünyada ilk defa bu açıklıkta hareketli iskele sistemi veya hareketli kalıp sistemi diyebileceğimiz bir sistemle viyadükleri yapıyoruz. Her ayak arasını başlangıçta uzun süre olmak üzere 16 günde bir iki ayak arasına kirişler dökülüyor. Bu kalıp sistemi ile işlemi hızlandırarak ekonomik hale getiriyoruz. Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Treni’nin 2018’de hizmete girebilmesi için bunların çok hızlı yürümesi gerekiyordu. Bu konuda çok güzel bir sistem geliştirdiler. Bu tekniği yerinde incelemek ve en önemlisi demokrasisine meydanlarda çıkan insanımıza da şu mesajı vermek istedik. Siz demokrasi nöbeti tuttunuz. Sizler şehit oldunuz, gazi oldunuz. Biz de bu ülkenin kalkınmasının, gelişmesinin olmasa olmazı olan ulaştırma alt yapı projelerini çalışma arkadaşlarımızla birlikte hız kesmeden devam ettiriyoruz. Hatta daha da hızlı yapmak adına şantiyelerdeyiz, yol boylarındayız. Ray döşüyoruz. Bütün bu projeleri bir an önce insanımızın hizmetine sunmak istiyoruz.” 

İHALE İLANINA ÇIKILDI 
Yapılan projeyle ilgili bir müjde veren Bakan Arslan, Yerköy - Sivas arası elektromekanik sistemler başta olmak üzere üst yapı dahil ihale ilanına çıktıklarını söyledi. Söz konusu ihaleye ilişkin Arslan, “6 Ekim’de yapım ihalesinin tekliflerini alacağız. Bu çok önemli bir aşamaydı. Ankara - Yerköy arasının ise ihale hazırlığını yapıyoruz. Bu ay içinde onun da ihalesini yapmış olacağız. Ekim ayının 2’nci yarısında da Ankara - Yerköy yapısının üst yapı ve elektromekanik ihalesini yapmış olacağız. Ankara - Sivas arasında başlanmamış, el atılmamış herhangi bir kısım kalmadı. 2018’in 2’nci yarısında Ankara - Sivas yüksek hızlı trenini Ankara - İstanbul’a bağlamış olacağız. 2023 hedefleriniz kapsamında Edirne’den Kars’a kadar yüksek hızlı trenimizi yaptığımızda ülkemiz insanı görecek ki evet onlar demokrasisine sahip çıkıyor. Biz de ülkemizin kalkınması adına projelerimize devam ediyoruz” açıklamasında bulundu.