Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile birlikte Yozgat'ta sanayici ve iş adamları ile Grand Ser Otel'de bir araya geldi.

Bakan Işık, Türkiye'nin yeni bir sıçrama yapmak zorunda olduğunu, 36 milyar dolarlık ihracatı 158 milyar dolara kadar çıkardıklarını belirterek, "Ama 145 milyar dolar, 158 milyar doların da Türkiye için yeterli olmadığını hepimiz biliyoruz. 2023 hedefimiz 500 milyar dolardır. Biz 233 milyar dolardan almıştık gayri safi yurt içi hasılayı, 822 milyar dolara kadar çıkardık. Türkiye gibi bir ülke için 822 milyar dolar yeterli değil. Hedefimiz 2 trilyon dolar. Kişi başına milli gelir 3 bin 300 dolardan 10 bin 500 -11 bin dolar seviyesine çıkardık. Türkiye gibi bir ülke için bu rakamlar kesinlikle yeterli rakamlar değil, hedefimiz 25 bin dolarlar. Türkiye bunu başarmak zorunda, bunu başarmanın artık, sürümden kazanarak elde edilemeyeceğini biliyoruz" dedi.

Yerli otomobilde Türkiye'nin bu defa da treni kaçırmasını istemediklerini belirten Bakan Işık, "Biz Türkiye'nin otomotiv teknolojilerinde üreten, geliştiren ve ihraç eden bir ülke olsun. Sağlam altyapımız var. Son derece iyi bir batarya teknolojimiz var, elektrik motoru teknolojimiz var. Sensör teknolojimiz var, bunları biraya getirip birleştirmek ve bunları ticarileştirmek de bizim görevimiz. Yerli otomobil son derece önemli bir projedir. Her şeyi sıfırdan yapacaktı. Bu bizim için 5 yıl, 1 milyar dolara yakın bir masraf. Ama baktık, şuanda üretimi olmayan, modelleri var onların fikri mülkiyet hakkını satın aldık. Şimdi onlara kendi teknolojilerimizi yüklüyoruz, Bu konuda dünya ile de işbirliği yapıyoruz. İnşallah 2018 yılının Haziran'ı gibi otomobilimizin tanıtımını yapmayı hedefliyoruz. 2020'den önce de seri üretimi hedefliyoruz. İnşallah bu defa Türkiye yapacak. Elbette rahatsız olanlar var, elbette Türkiye'nin bu noktada gelişmesini istemeyenler var. Çünkü bu alan Türkiye'nin hızlı gelişeceği bir alan. Artık mesafeleri kapatmak bazen çok zor, bazen de çok kolay. Bu alan Türkiye'nin mesafeyi çok kolay kapatabileceği bir alan. Onun için otomobili inşallah hayata geçireceğiz. Bu noktada sizlerin en azından manevi desteğini arkamızda, yanımızda görmek istiyoruz. Kamuoyundan çok büyük destek var. Bizde bir haya kırıklığı olmasın diye çok dikkatli çalışıyoruz, kılı kırk yaran titizlikle çalışıyoruz. Şuana kadar planladığımız şekilde çalışmalar sürüyor" ifadelerini kullandı.