Yerli Elektrikli Hizmet Aracı Geldi

Türkiye'nin ilk yerli "elektrikli hizmet aracını üreten firma, bürokratik işlemlerin tamamlanmasının ardından 2016'da araçları trafiğe çıkarmayı planlanıyor.
Yayınlanma tarihi: 17 Nisan 2015, Cuma günü, saat: 09:49

Türkiye'nin ilk yerli "elektrikli hizmet aracı"nı üretildi. Araç 2016'da yollarda olacak.

ADI PILOTCAR
Nilüfer Organize Sanayi Bölgesi'nde kurulu PILOTCAR adlı firma, havaalanları, park ve bahçeler, büyük çiftlik, otel ve fabrikalar, fuar alanları ve golf sahaları gibi trafiğe kapalı yerlerde kullanılmak üzere elektrikli hizmet araçları üretiyor.

3,5 LİRA İLE 80 KİLOMETRE
"2, 4 ve 6 kişilik binek, ambulans ve mini kamyonet" olmak üzere 5 modeli üretilen, 6-8 saatte herhangi bir prizde şarj edilebilen araçlar, 3-3,5 liralık elektrikle 80 kilometreye kadar yol katedebiliyor.

FİYATI 9 BİN 500 LİRADAN BAŞLIYOR
Hızı 24 kilometre ile sınırlandırılan ancak trafiğe çıkacak modelleri minimum 50 kilometre hıza ulaşacak araçlar, 9 bin 500 ila 20 bin liradan satılıyor.

YURT DIŞINA SATILIYOR
Firmanın Genel Müdürü Şükrü Özkılıç, "Türk cumhuriyetleri olmak üzere Gürcistan, Azerbaycan, Türkmenistan, Kuzey Irak, KKTC'ye sattık." "Araçlarımız 2016'da trafikte olacak" Avrupa'ya ihracat hedefleri olduğunu dile getiren Özkılıç, bu doğrultudaki çalışmalarının sürdüğünü vurguladı. Özkılıç, şunları kaydetti: "2015'in son çeyreğinde, 2016'nın başı gibi Avrupa ülkelerine de ürün ihraç etmeyi planlıyoruz, planlarımız arasında bu da var."

2016'DA YOLA ÇIKACAK
"Aynı zamanda bir projemiz daha var; bu da Türkiye'nin ilk trafiğe çıkan, tamamen yerli, elektrikli yol aracını üretmek. Bunun için de çalışmalarımıza başladık. Gerekli prosedürler için ilgili makamlara başvurduk, şu an bürokratik işlemler devam etmekte" dedi.

ÜRETİM YERLİ, PARÇALARIN YÜZDE 30'U İTHAL
"Bu araç yüzde 100 yerli üretim yani yüzde 100 Türkiye'de üretiliyor, Türk sermayesiyle üretiliyor. Aracın parça bazında baktığımızda yüzde 70 yerlilik var. Aracın yüzde 30'u yurt dışından ithal ettiğimiz komponentlerle oluşturuluyor.

Etiketler: yerli   elektrik   otomobil   pilotcar  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

1 + 4 = ?

 
Çok OkunanlarBu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
haber yazılımı: buki