Bu yıl 10. kez yapılan ve Gaziantep´te düzenlenen Uluslararası MEB Robot Yarışması'nda Yerköy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, robot kulübü 2.lik ve 4.lük elde etti.

Millî Eğitim Bakanlığınca, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Eğitim Enstitüsü (EİT) ve TÜBİTAK ortaklığında düzenlenen 10. Uluslararası Robot Yarışması´nın Gaziantep Şahinbey Spor Salonu'nda yapıldı. 

Yarışmaya 294 ortaöğretim kurumundan bin 389 robot, 53 üniversiteden 220 robot olmak üzere 347 okul ve kurumdan bin 609 robot ile bin 962 öğrenci ve danışman öğretmen başvuru yaptı. Yarışmaya ayrıca, Avusturya, Azerbaycan, Başkurdistan, Bosna, Burkino Faso, Çad, Doğu Türkistan, Fransa, Gürcistan, Kazakistan, KKTC, Kosova, Makedonya, Moldova, Pakistan, Romanya, Somali ve Türkmenistan olmak üzere, 19 farklı ülkeden, 16 danışman öğretmen ve 27 öğrenci katıldı.

Yerköy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi robot kulübü, yarışmaya Çizgi İzleyen ve Hızlı Çizgi İzleyen kategorilerinde toplam 20 robot ile katıldı. Bunlardan 16 robot Çizgi izleyen kategorisine yer aldı. Büyük çekişmelere sahne olan yarışma sonunda Yerköy ekibi robotlarından Osman Yılmaz'ının robotu, Yerkoy_18, 2.lik ve İbrahim Demir'in robotu, Yerkoy_06, 4.lük elde etti.

Yerköy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Hanifi Şahin, yarışmada yerköy ve okullarını başarı ile temsil eden ekibi tebrik ederek, "Robot kulübümüzde yer alan tüm öğretmen ve öğrencilerimizi teşekkür ediyoruz." dedi.