Birlik ve beraberliğin en güzel örneklerinden olan festivallerin bir diğerini de Sorgun’a bağlı Yeniyer Belediyesi düzenledi.

4 bin yıl önce kurulan ve Hititlerin egemen olduğu topraklara gönderilen heykellerin yapıldığı Hitit Heykel Atölyesi’nin bulunduğu Yeniyer Belediyesi’nde 2’nci Hapis Boğazı Hitit Heykel Atölyesi Festivali düzenlendi. Renkli görüntülerin oluştuğu festivale Vali Kemal Yurtnaç da katıldı.
 
Yeniyer Belediyesi Ahmetfakılı Mahallesi mesire alanında düzenlenen festivale Vali Kemal Yurtnaç’ın yanı sıra Yozgat Milletvekili Ertuğrul Soysal, Sorgun Kaymakam Vekili Yasin Özcan, Sorgun Belediye Başkanı Ahmet Şimşek, Yeniyer Belediye Başkanı Osman Yılmaz ve çok sayıda vatandaş katıldı.
 
Her fırsatta halkla birlikte olan Vali Yurtnaç, halkla birlikte olmanın bir zenginlik olduğunu vurgulayarak, “Vatandaşlarımızın düşüncelerini anlamak, hissetmek ve ona göre çalışma planını ortaya koymanın önemli olduğunu düşünüyorum” dedi. Halka hizmet etmenin halkı anlamaktan geçtiğinin altını çizen Vali Kemal Yurtnaç, halkın düzenlemiş olduğu ve birlik beraberliği pekiştiren programlara katıldığını söyledi.  Yurtnaç, “Belediye başkanımızı da bu tür bir etkinlik düzenlediği için tebrik ediyorum. Sizleri de tebrik ediyorum. İnsanın doğduğu ve doyduğu yer vardır. Doğduğunuz yere sahip çıkacaksınız. Eğer doğduğunuz yere sahip çıkmazsanız buralar boş kalır ve büyük bir değer kaybolur. Malum, büyük kentlere akın var ancak o büyük kentlerdeki çeşitli kirlilikler, çeşitli sorunlar insanları doğduğu yere tekrar götürecek” şeklinde konuştu.
 
Yozgat’ın Tarihini Gün Yüzüne Çıkartacağız
Vali Kemal Yurtnaç Yozgat’ın dört bir köşesinden tarih fışkırdığını ve bu değerlerin yer altında kaldığını söyleyerek, bu değerleri gün yüzüne çıkartmak için ilk olarak Arkeoloji Fakültesi kurulacağını ifade etti. Vali Yurtnaç, “Taş dünyanın kurulduğundan bu güne ve bitene kadar da önemli bir varlıktır. Medeniyetleri alır diğer medeniyetlere taşır ve eski medeniyetler hakkında bize bilgi verir. 2 bin sene öncesinden 3 bin sene öncesinde insanlar neler yaşamış, neler yapmış ne tür anlaşmalar yapmış hepsi taşa kazılıdır. Yozgat’ta bu konuda büyük bir zenginlik var. Rektörümüzle de görüşüp Yozgat’a bir arkeoloji fakültesi kazandıracağız. Arkeoloji Fakültesinin kurulmasının buradaki tarihi değerlerimizin ortaya çıkarılması açısından çok önemli.  Bunlar gözümüzde sadece bir taş olarak kalmayacak. Medeniyetler hakkında bilgi almamızı, tarihi ortaya çıkarmamızı sağlayacak. Burada binlerce yıl önce yaşayan insanlar nelerle uğraştılar,  nelerle geçimlerini sağladılar ve ne tür değerleri vardı işte bunların hepsi yer altında. İnşallah önümüzdeki süreçler içerisinde buraya arkeoloji fakültesinin kurulması ile birlikte biz bu değerleri Türkiye’nin ve dünyanın gündemine çıkartacağız ve sizlerin de kullanımına sunacağız” dedi.
 
Konuşmaların ardından festivale gelen ve piknik yapan vatandaşları ziyaret eden Vali Yurtnaç, vatandaşlarla sohbet edip, birlikte piknik yaptı.