Yozgat'ın Yenifakılı ilçesindeki görüntü kirliliğini ortadan kaldırıp, haberleşme ve elektrik hizmetlerinin daha sağlıklı verilebilmesi amacıyla Türk Telekom ve Çedaş'a ait hatlar yer altına alınmaya başlandı.

Yenifakılı Belediye Başkanı Yalçın Karadavut, ilçedeki gelişmelere bağlı olarak artan elektrik ve haberleşme taleplerine mevcut altyapının artık cevap veremez hale geldiği gibi, görüntü kirliliğini de beraberinde getirdiğini söyledi. Karadavut, belediye olarak Çedaş Elektirik Dağıtım şirketi ve Türk Telekom İl Müdürlüğü ile koordineli yürüttükleri çalışma kapsamında hatların tamamının yer altına alınarak, yenilenmesi çalışmalarına başlanıldığını bildirdi. Karadavut, çalışmaların tamamlanması sonucunda elektrik kesintilerinin önlenip, potansiyelini güçlendirilerek, daha sağlıklı aydınlatma hizmetinin verileceğinine vurgu yaparak, ''Bu çalışma kapsamında, bir kısmı yer altında ve bir kısmı elektrik direkleri arasında bulunan eski kablolar modern kablolarla yenilenerek, tamamının yer altına yerleştirilmesi, gerekli görülen yerlerde eski kofraların yenileriyle değiştirilmesi, elektrik sisteminin yeni trafolarla güçlendirilmesi sağlanacaktır'' dedi.

Türk Telekom İl Müdürlüğü'nün de hatlarını yer altına almak üzere başlattığı çalışmaların devam ettiğini ifade eden Karadavut, ''Türk Telekom’un, telefon ve internet hatlarının fiber optik olarak nakil hatlarının yeraltından geçmesi için başlatılan çalışmalar, son hız devam etmektedir. Yenifakılı'da aşamalı olarak kısa zaman içerisinde yapacağımız çalışmalarla şehir içindeki çirkin görüntü oluşturan direkler büyük oranda ortadan kalkmış olacaktır'' diye konuştu. 
Seyfi Çelikkaya