Yeni Türkiye’de İslami İlimler Vizyonu

Yüksek Öğretim Kurulu Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. İbrahim Hatiboğlu, Bozok Üniversitesinde 'Yeni Türkiye’de İslâmî İlimler Vizyonu' konulu konferans verdi.
Yayınlanma tarihi: 07 Aralık 2015, Pazartesi günü, saat: 14:13

Bilal Şahin İlahiyat Fakültesi tarafından organize edilen Akademik Etkinlikler kapmasında "Yeni Türkiye’de İslâmî İlimler Vizyonu” konulu konferans düzenlendi. 

Bozok Üniversitesi Erdoğan Akdağ Kongre ve Kültür Merkezi Çamlık Salonu’nda düzenlenen konferansa Rektör Prof. Dr. Salih Karacabey, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Kadir Özköse, Prof. Dr.Hikmet Şelli Aybar, ikinci dönem Rektörü Prof. Dr. Tamer Uçar, Fakülte Dekanları, Yozgat'ta görev yapan bazı daire âmirleri, öğretim üyeleri, Ensar Vakfı Başkanı Hüseyin Durusoy ile birlikte bazı sivil toplum örgütlerinin başkanları, Üniversite daire başkanları ve çalışanları ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Konferansa konuşmacı olarak katılan YÖK Yürütme Kurulu Üyesi, Prof. Dr. İbrahim Hatiboğlu, sözlerine “İnsanı ilim ve amelle bütün varlıkların üstüne çıkartan Allah’a hamd olsun.” diyerek başladı. Konunun önemini vurgularken İslami ilimleri tahsil etmenin bir ibadet olduğunu söyledi. Hatiboğlu, “Yeni Türkiye’de İslami İlimler Vizyonu dendiğinde, dünya menfaatlerinin arkada bırakıldığı, dini ilimlerin geçmiş kadim emanetlerinin tekrar geri alınarak özümsenerek yoğrulduğu, bizi dönüştürmesine müsaade edildiği ve arkasından da üretilerek yeni nesillere aktarıldığı bir yapının içerisinde olmak demektir. Bu yapıyı sağlamak mümkün olduğunda o zaman yeni Türkiye’nin geleceğinden bahsedebiliriz. Bizler hayatımızda bir niyet değişikliği yaparak ‘ben bu dini ilimleri doğru düzgün tahsil edeceğim, önce kendim, sonra etrafım, sonra benden yardım isteyen insanlara bu ilahiyat vizyonunu doğru düzgün aktaracağım ve kulluğumu dini tebliğ ederek tahakkuk ettireceğim’ dediğimiz zaman görev bilincimizin farkında olabiliriz ve işte o zaman başarımız için lütfu ilahi tecelli eder.” dedi. 

İslâmî ilimleri tahsil etmenin sadece bilgi almakla sınırlı olmadığını özellikle vurgulayan Hatiboğlu, “Bizim dini eğitimin temeline oturtturduğumuz düşünce ilim ve amel birlikteliğidir. Kişide bulunması istenilen şey ilim ve amelin aynı kişide birleşmesidir. Bunu kendi üzerimizde tahakkuk ettirmemiz lazım.” dedi.

Prof. Dr. İbrahim Hatiboğlu bir de dini ilimlerin kendi öz kaynaklarından ve bir bütün olarak öğrenilmesinin zorunlu olduğunu söyledi. İslâmî ilimlerin ayırım yapılmaksızın başta öğrenmenin anahtarı olan Arapça olmak üzere Kur’an, sünnet, fıkıh, kelam, tarih, felsefe, sosyoloji, psikoloji gibi ilimlerin ihmal edilmeden yeterince öğrenilmesi gerektiğinin üzerinde durdu. “İslami ilimler dediğimiz şey bana göre parçalanamaz.” diyen Hatipoğlu, “Zahiri ilimleri öne çıkartarak batini ilimlerden vazgeçersek böyle bir İslam âlimi olmaz.  Felsefi ilimleri istisna eder sırf Kur’an sünnet vurgusu yaparsak böyle bir İslami ilim vurgusu olmaz. İslami ilimlerin felsefesi de vardır mantığı da vardır. Tefekkür boyutu da vardır, içtimai boyutu da vardır. Bizim işimiz ilimdir. Manevi ve dini ilimleri felsefi ilimleri birlikte okuyarak derinleşerek İslâm tefekkürünü Yozgat’tan yeşertelim.” ifadelerini kullandı.

Konferans sonrası Rektör Prof. Dr. Salih Karacabey ve Bilal Şahin İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ömer Yılmaz, konferansa konuşmacı olarak katılan YÖK Yürütme Kurulu Üyesi, Prof. Dr. İbrahim Hatiboğlu’na günün anısına plaket ve çeşitli hediyeler takdim ettiler. 

Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

6 + 1 = ?

 
haber yazılımı: buki