Yatırımlara Kadın İlgisi

Yozgatlı kadınlar, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu'nun da verdiği destekle kendi işletmelerinin patronu olmaya başladılar.
Yayınlanma tarihi: 13 Eylül 2015, Pazar günü, saat: 10:19

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Yozgat İl Koordinatörü Selim Türker, 10 Haziran 2015 tarihinde sona eren 14'üncü Başvuru çağrı döneminde yatırımcıların yoğun ilgisiyle karşılaştıklarını söyledi. Türker, teslim alınan, toplam yatırım tutarı 138 Milyon lira olan 50 proje ile en çok yatırım tutarına sahip il olduklarının altını çizerek, kadın istihdamının artırılarak, kadınların işgücüne katılımını sağlanmasına yönelik projelere öncelik verildiğini ifade etti.

Türker, 14'üncü çağrı döneminde başvuruda bulunan 50 proje sahibinden 12'sinin kadın olmasının yanında, tüzel kişilik olarak başvuran 21 başvuru sahibinden de 6'sının temsil ve imzalama yetkili kişisinin kadın girişimci olduğuna vurgu yaptı. Türker, ''Avrupa Birliği Katılım Öncesi Mali Yardım (IPARD) kapsamında proje kabulü yapılan 42 ilde, kadın çiftçilere ve girişimcilere yönelik pozitif ayrımcılık yapılmaktadır. IPARD kapsamında kadın girişimcilere verilen hibe desteklerle kadınların çalışma hayatına daha çok girmesi sağlanmaya çalışılmaktadır. Kadınların iş ve toplum hayatına katılmasının ve özellikle zor koşullarda çalışma ve yaşam mücadelesi veren kırsal alandaki kadınların sorunlarının çözümünde önem taşımaktadır. Bu sebeple kurumumuz başvuru sahibinin kadın olması, işletmede çalışanların en az yüzde 50'sinin kadınlardan oluşması ya da yatırımın bir kadın girişimci tarafından uygulanması gibi özellikler taşıyan projelere öncelik verilmektedir'' dedi.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Yozgat İl Koordinatörü Türker, 2012-2015 yılları arasında toplamda 221 projenin yatırım tutarının 132 milyon 661 bin 665,10 lira olduğunu, bu yatırımlar için 76 milyon 582 bin 561,82 lira hibe destek tutarı öngörülerek, 44 milyon 479 bin 055,30 liralık hibe tutarının proje sahiplerinin hesaplarına yatırıldığını sözlerine ekledi.

Etiketler: selim türker   kadın   ekonomi   yatırım   yozgat  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

10 + 7 = ?

 
haber yazılımı: buki